نشست های هفتگی: کتاب هفت عادت مردمان موثر- اخلاق – ۲۷ شهریور ۱۳۸۶

۱۳۹۷/۰۸/۱۸

۱۰:۰۷ ق٫ظ

گزارش نشست به تاریخ   ۲۷ شهریور ۱۳۸۶    به دبیری ساسان و کمک دبیریفائزه
زمان شروع نشست و همراهان حاضر :
نشست با حضور به ترتیب خانمها و آقایان : فائزه ،فرناز ، ناهید ، ساسان ، فروغ، سینا ، الهام ، حمید ، سعید ، آرزو ، بردیا و هدی در ۱۷:۳۰ دقیقه رسمی شد .
معرفی کتاب کتاب هفت عادت مردمان موثر توسط سینا و بحث راجع به اخلاق انجام شد.
از آنجائی که بخش های کتاب به صفحات مشخص برای ارائه به شکل کنفرانس به همراهان سپرده شده است در صورت عدم حضور یک همراه با هماهنگی قبلی ، ارائه آن قسمت توسط همراه دیگری صورت می پذیرد . لذا در این جلسه مسئولیت فریبرز را ساسان برعهده گرفت .
گوینده سخن زیبا : –
نکات قابل ذکر :
گفت و شنود آزاد با موضوع : کتاب هفت عادت مردمان موثر
چکیده ای از گفتگوی همراهان در حیطه بخش نخست کتاب : دیدگاهها و اصول و ویژگی نخست : مسئول باشید به شرح ذیل می رسد :
– تغییر برداشت ، تغییر رفتار را موجب می شود
.
– ” متفاوت بودن ” در راستای ” متفاوت دیدن ” پدیدار می گردد .

– زاویه نگاه اخلاق شخصیت نگاهی بیرون به درون است و اخلاق منش از درون به بیرون .
– به دنبال کدامین موفقیتها هستیم ؟

– اگر تنها زندگی می کردیم تنها اخلاق منش لازم بود ، در اجتماع بودن نیازمند اخلاق اجتماعی است که پاره ای از آن در رهنمودهای اخلاق شخصیت وجود دارد .

– از اهداف کتاب می توان به تمرکز بعلاوه تمرین بر روی اعمال و اشاره کرد زیرا انجام یک عمل و رفتار موجب ذهنی شدن آن می شود و بلعکس .

– ” عامل بودن ” به انسان توانائی لبخند زدن در مشکلات و اتخاذ تصمیمات سنجیده و کتنرل اوضاع را میدهد .

– سوال شد: آیا خواندن این کتاب خود نشاندهنده مشکل ما در منش نیست ؟ و میخواهیم با خواندن این کتاب منش را بیاموزیم ؟ این آموختن نوعی یادگیری همانند یادگیری اخلاق شخصیتی است ؟ حال که هر دو آموختنی است پس تفاوت اخلاق منش واخلاق شخصیت کدام است ؟
پاسخ : آموختن ها با هم متفاوت است . گاهی آموختن موضوعی تنها با حفظ کردن مطلب کامل می شود و از آن طرف آموختن موضوعی دیگر با مدتها ممارست و تمرین نیز به تکامل خود نمی رسد . و این خود تفاوت و درجه اهمیت این دو را نشان می دهد . تا بحال افراد زیادی این کتاب را خوانده اند ولی به نظر شما چند درصدشان ” عامل ” شده اند ؟

– آموخته های اخلاق شخصیتی را میتوان مدتی به همراه داشت ولی اگر درونی نباشد بعد از پایان موقعیت ، به پایان می رسد . مانند فروشنده ای که آموخته است به مشتریان لبخند بزند و اگر لبخند او درونی نباشد این رفتار چه بسا بعد از خاتمه ساعت کار به تند خوئی نیز تبدیل شود .

– در بازار تجارت رعایت آداب و فنون ارتباطات به جز تاثیر گذاری برای هر دو طرف خوشایند است .

زمان پایان نشست :
نشست ساعت ۶:۳۵ دقیقه برای پذیرائی افطار پایان یافت .
برنامه نشست آینده :
برای نشست آینده کتاب مقرر گردید دو نفر داوطلبانه ، هر یک بمدت پانزده دقیقه خلاصه ای از آنچه تا بحال از این کتاب خوانده و تمرین شده است ( تا ویژگی دوم ) را ارائه دهند که آرزو و فائزه مسئولیت آن را برعهده گرفتند .

 

قبلیبعدی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*