با افزایش هوش هیجانی کودکان، موفقیت آنها را در آینده تضمین کنید!

۱۳۹۷/۱۰/۲۶

۰:۲۴ ق٫ظ


درود
با افزایش هوش هیجانی کودکان، موفقیت آنها را در آینده تضمین کنید!

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

زمانی که افراد هیجان زده می شوند، کارهایی می کنند و صحبت هایی می کنند که در حالت معمول ازشان سر نمی زند. برای کودکان دیگر حالت معمول و غیر معمول ندارد و همیشه تحت تأثیر هیجانات خود قرار دارند، به همین خاطر است که افزایش هوش هیجانی کودکان اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

خود کنترلی (یا خود تنظیمی) هیجانی به عنوان یکی از زیرمجموعه های مهم مباحث مرتبط با هوش هیجانی شناخته می شود و به مهارت هایی اشاره دارد که با استفاده از آن ها می توان تجربه و بروز هیجانات را تا حدود زیادی تحت کنترل قرار داد و مدیریت کرد. کودکان نیز به مرور زمان این مهارت را در خود تقویت می کنند. افزایش هوش هیجانی کودکان در سن چهار سالگی کمی نمود پیدا می کند و آن ها با استفاده از استراتژی های مختلف سعی می کنند عوامل بیرونی تحریک کننده هیجانات را خنثی کنند. به عبارت دیگر، به هنگام ترسیدن چشمانشان را می بندند یا گوش هایشان را می گیرند تا صدای بلندی آزارشان ندهد.

تا زمانی که کودک به سن ده سالگی نرسد، استفاده از استراتژی های نسبتا پیچیده تر برای دست یابی به مهارت خود کنترلی میسر نخواهد شد. این استراتژی ها معمولا به دو دسته کوچک تر تقسیم می شوند: دسته اول به فعالیت هایی اشاره دارد که به منظور حل کردن مسئله و خنثی کردن هیجان مورد استفاده قرار می گیرند و دسته دوم به فعالیت هایی که به منظور تحمل کردن هیجان.

با افزایش هوش هیجانی کودکان، موفقیت آنها را در آینده تضمین کنید!

تمامی این استراتژی ها خود به عنوان زیرمجموعه یا بخشی از هوش هیجانی شناخته می شوند و افزایش هوش هیجانی کودکان به منظور استفاده بهتر و مؤثرتر از این استراتژی ها خواهد بود. هوش هیجانی شامل کسب آگاهی از هیجانات، درک و شناخت بهتر هیجانات و مهارت در بروز دادن و مدیریت هیجانات می شود.

تا کنون بیشتر فعالیت های تحقیقاتی و مطالعات متمرکز بر دستاوردهای تحصیلی کودکان بوده است و به همین خاطر کمتر به خود کنترلی کودکان توجه نشان داده شده است. این رویکرد، چندان جالب توجه نیست، چراکه بررسی های انجام گرفته حاکی از آن است که تأثیر هوش هیجانی در موفقیت های آتی کودکان تا دو برابر بیشتر از ضریب هوشی است.

خود کنترلی که به عنوان بخشی از هوش هیجانی شناخته می شود تأثیر زیادی در دستاوردهای آتی کودکان دارد. افزایش هوش هیجانی در کودکان باعث می شود تا بتوانند تحریک های ناگهانی و ناخواسته را (که غالبا به خاطر هیجانات بروز پیدا می کنند) مهار کنند و به مسائلی که آن ها را از هدف اصلیشان دور می کند، توجه نکنند و به طور کلی روابط اجتماعی مؤثرتری برقرار کنند.

افزایش هوش هیجانی کودکان با انتشار نتایج تحقیق بسیار جامعی دوباره به موضوع مهم و بحث برانگیزی بدل شد. در تحقیق یاد شده، کودکانی که در سن و سال مدرسه رفتن بودند را انتخاب کردند و میزان تقریبی خود کنترلی و به طور کلی هوش هیجانی هر یک را تأیین کردند. زمانی که کودکان وارد دهه سوم زندگی خود شده بودند دوباره تحقیقاتی بر روی آن‌ها صورت گرفت و و نتیجه به دست آمده حاکی از آن بود که کودکانِ با میزان خود کنترلی بالا (که در آزمایش ابتدایی مشخص شده بود)، پس از ورود به دهه سوم زندگی سالم تر بودند، پول بیشتری درمی آوردند و احتمال ارتکاب به جرم، یا نوشیدن الکلشان کمتر از دیگران بود. با این اوصاف مشخص شد که هوش هیجانی و خود کنترلی، در مقایسه با ویژگی های دیگر چون ضریب هوشی، محیط خانوادگی و اوضاع اجتماعی اقتصادی، تأثیر بیشتری بر موفقیت افراد دارد.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

با افزایش هوش هیجانی کودکان، موفقیت آنها را در آینده تضمین کنید!

افزایش هوش هیجانی کودکان

پس از آن که مشخص شد افزایش هوش هیجانی در کودکان تأثیر زیادی بر موفقیت آتیشان در زندگی دارد، محققان به دنبال راهکارهایی بوده اند که افراد نزدیک به کودک با استفاده از آن ها بتوانند به تحقق این مهم کمک کنند. دکتر جان گاتمن، محقق روان شناس و روان درمانگر مشهور آمریکایی، یکی از این محققان است و به باور او یکی از راه هایی که به وسیله آن می توان به درک بهتر چگونگی افزایش هوش هیجانی در کودکان رسید، چگونگی واکنش نشان دادن والدین کودک، نسبت به هیجانات او است. به باور دکتر گاتمن والدین بسته به واکنشی که نشان می دهند به چهار دسته تقسیم بندی می شوند:

  • والدینی که هیجانات را جدی نمی گیرند اهمیت چندانی برای این هیجانات قائل نمی شوند و سعی می کنند در کمترین زمان ممکن هیجان را از بین ببرند (برای این کار بیشتر اوقات از پرت کردن حواس کودک استفاده می کنند)؛
  • والدینی که هیجانات را ناپسند می دانند و معمولا به هنگام بروز هیجانات، کودک را به خاطرش تنبیه می کنند؛
  • والدینی که در مواجه با هیجانات رویکردی آزادانه دارند و تمامی هیجانات کودک را قبول می کنند، اما در حل کردن مشکلات او یا محدود کردن برخی هیجانات او کمکی نمی کنند؛
  • والدینی که شناخت بهتری از هیجانات دارند برای هیجانات منفی ارزش قائلند، زمانی که هیجانی در کودک بروز پیدا می کند، صبور هستند و سعی می کنند با اسم گذاری بر روی هیجانات مختلف کودکشان به او در شناخت هیجانات و حل کردن مسائل ناشی از آن ها کمک کنند.

تحقیقات دکتر گاتمن نشانگر این مسئله است که کودکان والدین دسته چهارم که به افزایش هوش هیجانی کودکان کمک می کنند، از لحاظ سلامت جسمانی بهتر از سایرین هستند، در مدرسه عملکرد بهتری دارند و با دوستانشان بهتر کنار می آیند. این دسته از والدین به طور کلی برای افزایش هوش هیجانی کودکان به پنج مرحله ای متکی بودند که در ادامه توضیح داده خواهد شد. لازم به ذکر است که طبق گفته های دکتر گاتمن تنها ۲۰-۲۵٪ از مواقع تمامی مسائل پنج مرحله توسط والدین مد نظر قرار داده می شد. به عبارت دیگر حتی با همین میزان هم می توان کودکانی با هوش هیجانی بالا داشت.

با افزایش هوش هیجانی کودکان، موفقیت آنها را در آینده تضمین کنید!

۵ مرحله افزایش هوش هیجانی کودکان

مرحله اول: از هیجانات کودک خود آگاه باشید

والدینی که شناخت بهتری از هیجانات دارند نسبت در مقایسه با دیگران خود و احساساتشان را بهتر می شناسند و به همین خاطر اگر هیجانی در کودک بروز پیدا کند، به سرعت آن را تشخیص می دهند و این گام اول در افزایش هوش هیجانی کودکان است.

مرحله دوم: هیجانات را به عنوان موقعیتی بشناسید که با استفاده از آن می توان با کودک ارتباط برقرار کرد و به مسائل تازه آموخت

هیجاناتی که در کودکان بروز پیدا می کند چیز غیر معمولی نیست و نباید آن را به عنوان یک چالش در نظر گرفت. بهتر است از این هیجانات به عنوان فرصتی برای برقراری ارتباط با کودک و کمک کردن به او برای کنترل هیجاناتش استفاده کرد.

مرحله سوم: گوش دادن به کودک و تأیید هیجانات و احساسات او

زمانی که کودک تصمیم می گیرد راجع به هیجان خود صحبت کند، تمام حواس خود را به او بدهید و به صحبت هایش گوش دهید. به چیزی که می شنوید فکر کنید و به کودک بگویید قادر به درک هیجان و احساسی که تجربه می کند، هستید.

با افزایش هوش هیجانی کودکان، موفقیت آنها را در آینده تضمین کنید!

مرحله چهارم: برای هر هیجان نامی جداگانه در نظر بگیرید

پس از آن که به خوبی به صحبت های کودک گوش دادید، سعی کنید به او کمک کنید تا از هیجاناتش آگاه شود. یکی از راه هایی که برای این کار می توان مورد استفاده قرار داد نام گذاری بر روی هیجانات مختلف است.

مرحله پنجم: به کودک خود کمک کنید با در نظر داشتن محدودیت هایی، مسائل خود را حل کند

هر نوع هیجانی قابل پذیرش است، اما نه هر نوع رفتاری. سعی کنید مهارت های حل مسائل را به کودک خود بیاموزید تا با استفاده از آن ها بتواند با هیجاناتش کنار بیاید. فراموش نکنید که این مهارت ها باید به رفتارهای مشخصی محدود شوند. برای این منظور بهتر است به کودک بیاموزید اهدافی برای خود مشخص کند و برای دست یابی به آن ها راه حل هایی پیدا کند.

افزایش هوش هیجانی کودکان اهمیت بسیار زیادی برای موفقیت های آتیشان در زندگی دارد و بهتر است در این مسیر همراه و همیار کودک باشید. گاهی اوقات روند ذکر شده در مراحل بالا به سرعت پیش می رود و کمتر مشکلی پیش می آید، اما گاهی این طور نیست و انجام هر یک نیازمند تلاش و زمان نسبتا زیادی می شود. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که باید صبور باشید و در مواجه با مسائل مختلف خود را نبازید. قرار نیست تمامی مراحل یک مرتبه با هم انجام بگیرند و اگر کودک درباره هوش هیجانی با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند، بهتر است هر بازه زمانی مشخصی را به انجام یکی از مراحل اختصاص دهید و به مرور شاهد پیشرفت کودکتان باشید.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 5 =