مهارت های رشد فردی (۹ راهکار برای ۹ برابر شدن رشد و توسعه فردی)

۱۳۹۷/۱۰/۱۲

۱:۰۱ ق٫ظ


درود
رشد و تعالی فردی در 6 گام

قایق زندگی  با انتخاب استاد یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

در حال حاضر تقریبا در تمامی حوزه ها عرصه بسیار رقابتی شده است، بنابراین تنها مهارت ها و قابلیت های منحصر به فرد افراد است که در نهایت امکان رشد و دست یابی به موفقیت را فراهم خواهند کرد. این مسئله باعث می شود تا مهارت های رشد فردی از اهمیت قابل توجهی برخوردار شوند و برای آن که فرد توانایی ایستادگی مقابل دیگران را داشته باشد، کار کردن بر روی مهارت های یاد شده نقش مهمی در این فرایند پیدا می کنند.

در این مقاله قصد داریم شما را با راهکارهایی آشنا کنیم که با استفاده از آن ها قادر خواهید به بهبود مهارت های رشد فردی خود کمک کنید. این مهارت ها علاوه بر این که به شما کمک می کنند تا شخصیتی قدرتمند و قابل اطمینان برای خود به وجود آورید، برای محقق کردن هر گونه تغییر در زندگی هم حائز اهمیتند، پس با ما همراه باشید تا درک بهتری از موضوع به شما بدهیم.

راهکارهایی برای بهبود مهارت های رشد فردی

۱- داشتن منبع الهام به منظور بهبود مهارت های رشد فردی

برای بهبود مهارت های رشد فردی پیش از هر چیز باید به دنبال منبع الهامی برای خود باشید. برای این منظور می توانید اتاقی فراهم کنید که در آن علاوه بر آرامش پیدا کردن قادر به تجزیه و تحلیل اوضاع خود باشید. این اتاق مرتب و پاکیزه ای که برای خود فراهم می کنید به شما انرژی بیشتری برای دنبال کردن فعالیت های تان خواهد داد و سبب ایجاد انگیزه خواهد شد. ایجاد انگیزه هم در نهایت باعث افزایش قدرت تمرکز شما می شود و در نتیجه آن دید بسیار مثبت تری نسبت به زندگی و وقایع مختلف پیدا خواهید کرد. در سوی دیگر هم اگر اتاقی که بیشتر زمان خود در روز را در آن صرف می کنید نا مرتب و به هم ریخته باشد، انگیزه خود را تا حدود زیادی از دست داده و بیشتر به منفی گرایی روی خواهید آورد. به خاطر داشته باشید که اتفاقات بزرگ با کنار هم قرار گرفتن همین تغییرات کوچک امکان پذیر می شوند.

۲- کار کردن بر روی نقاط قوت برای بهبود مهارت های رشد فردی

احتمالا شما هم همانند دیگر افراد تجربه انجام فعالیت ها ورزشی در دوران مدرسه را داشته اید؛ اگر بتوانید آن زمان را به خاطر بیاورید، حتما به جمله ای شبیه به این برخورد خواهید کرد که از سوی مربی ورزش شما بیان شده باشد: «با تمرین مداوم بهترین خواهی شد». این جمله شاید قدیمی به نظر برسد، اما هنوز هم کاربرد دارد و توجه به آن می تواند تأثیر بسزایی بر بهبود مهارت های رشد فردی داشته باشد. مسئله ای که در این رابطه وجود دارد این است که با توجه مداوم و کار کردن بر روی مهارت های خود به مرور زمان قادر خواهید بود در به کارگیری مهارتی به خصوص رفتاری ایده آل و منحصر به فرد داشته باشید. برای نمونه جکی جان را به خاطر داشته باشید که توانست با تحمل سختی ها و تمرین مداوم به استاد بی چون و چرای کونگ فو بدل شود.

۳- کنار گذاشتن ترس ها و واهمه ها برای بهبود مهارت های رشد فردی

نکته دیگری که برای بهبود مهارت های رشد فردی حتما باید به خاطر داشته باشید، غلبه بر احساساتی است که باعث ایجاد ترس و واهمه در شما می شوند. این گفته که برخی افراد می توانند در هر شرایطی بدون احساس ترس مسیر خود را ادامه دهند، کاملا اشتباه است و هر کسی صرف نظر از این که چقدر قدرتمند و با اراده باشد، در برخی مواقع خواهد ترسید. پس هر انسانی که بر روی این کره خاکی زندگی می کند ترس ها و احساسات این چنینی منحصر به خود را دارد و باید به خاطر داشت که ترس یکی از عوامل بازدارنده در مهارت های رشد فردی است. بهتر است در هر موقعیتی تنها جنبه های مثبت را مد نظر قرار دهیم و در این مورد به خصوص، نباید اجازه دهیم که ترس ها و واهمه ها ما را از ادامه مسیر برای دست یابی به موفقیت باز دارند.

۴- فراتر رفتن از منطقه امن به منظور بهبود مهارت های رشد فردی

در ادامه مسیر برای بهبود مهارت های رشد فردی به مطلبی می رسیم که از آن با نام منطقه امن یا منطقه امن ذهنی یاد می شود. این منطقه به زمانی اشاره دارد که فرد زندگی نسبتا آسوده ای را تجربه می کند و همین مسئله او را از ادامه فعالیت و تلاش کردن باز می دارد، در حالی که برای بهبود مهارت های رشد فردی بهتر است با داشتن نگاهی به آینده سعی و تلاش کنیم و منطقه امن خود را رها کنیم. برای نمونه اگر کشاورز کار سخت و تلاش را رها کند و به منطقه امن خود پناه آورد، امکان برطرف کردن گرسنگی مردم اطراف او وجود نخواهد داشت و این مسئله را می توان به بخش اعظم کارها و فعالیت ها گسترش داد. همچنین باید به خاطر داشت که رها کردن منطقه امن و کار سخت، موفقیت هایی به دنبال خواهد داشت که دست یابی به آن ها زندگی را به مراتب شیرین تر از قبل می کند. دیگر مزیت رها کردن منطقه امن و تحمل سختی ها این است که فرد قدرت بیشتری پیدا کرده و در برابر پیچ و خم های زندگی سر خم نمی کند.

۵- تهیه لیست وظایف روزمره برای بهبود مهارت های رشد فردی

برای آن که بتوانید تمامی وظایفی را که برای خود در نظر گرفته اید در زمانی مشخص به انجام برسانید، یکی از بهترین راهکارها تهیه لیستی از وظایف روزمره است. داشتن چنین لیستی علاوه بر این که باعث می شود از روی آوردن به کارهای جانبی خودداری کرده و کارهای اصلی مرتبط با وظیفه خود را انجام دهید، محدوده زمانی ای هم برای شما به وجود می آورد که با توجه به آن فعالیت می کنید. دیگر مزیت لیست وظایف روزمره این است که شما را از میزان و کیفیت کارهایی که در طول روز انجام داده اید و خواهید داد آگاه می کند و می توانید از این مسئله کسب اطمینان کنید که کارهای مربوط به روزتان را انجام داده اید یا نه. با این رویکرد به مرور زمان زندگی تان کارایی بهتری پیدا خواهد کرد و امکان دست یابی به موفقیت به مراتب بیشتر از قبل می شود.

قایق زندگی  با انتخاب استاد یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

۶- کار کردن بر روی نقاط منفی به منظور بهبود مهارت های رشد فردی

نکته دیگری که به منظور بهبود مهارت های رشد فردی حتما باید مد نظر قرار دهید، اتخاذ تصمیم برای کنار گذاشتن عادات بد رفتاری است. البته از این مسئله آگاهی کامل داریم که هیچ کس در این کره خاکی بی عیب و نقص نیست و هر انسانی عادات بد رفتاری ای دارد که بهتر است سعی بر کنار گذاشتن آن ها داشته باشد، اما اگر بخواهید از لحاظ فردی رشد پیدا کنید و در این امر مهارت پیدا کنید، کنار گذاشتن عادات بد رفتاری حائز اهمیت خواهد شد. از جمله این عادات می توان به خوابیدن بیش از اندازه، جویدن ناخن ها، مصرف دخانیات، به تعویق انداختن کارها و … اشاره کرد.

۷- تمرکز بر عادات خوب رفتاری به منظور بهبود مهارت های رشد فردی

در سوی دیگر اما داشتن عادات خوب رفتاری و سعی در توسعه آن ها نتیجه ای بر خلاف مورد پیش خواهد داشت. از جمله این عادات رفتاری می توان داشتن برنامه ای منظم برای خوابیدن و بیدار شدن، ورزش کردن مداوم، مطالعه کردن و … اشاره کرد. به کارگیری و توسعه این گونه رفتار ها تأثیر قابل ملاحظه ای در بهبود مهارت های رشد فردی خواهد داشت. نکته دیگری که درباره این عادات وجود دارد مزایای جانبی آن ها است: برای نمونه مطالعه کردن علاوه بر تأثیرگذاری بر مهارت های رشد فردی گستره وسیع تری از دانش به همراه خواهد داشت و ورزش کردن سبب سلامتی شما خواهد شد.

۸- کنار آمدن با افراد سرسخت تر به منظور بهبود مهارت های رشد فردی

نکته مهم دیگری که برای بهبود این مهارت ها باید به خاطر داشته باشید یاد گرفتن چگونگی کنار آمدن با افرادی است که سرسخت تر از دیگران هستند. در روابط اجتماعی با افراد دیگر بارها پیش می آید که کنار آمدن با دسته به خصوصی از افراد به مراتب دشوارتر از دیگران می شود. این افراد معمولا سرسخت هستند و معمولا کمتر از دیگران متقاعد به پذیرفتن چیزی به خصوص یا انجام کاری به خصوص می شوند. اما این معمولا ظاهر بیرونی آن ها است و با پی بردن به چگونگی رفتار با آن ها می توان ارتباط خوب و مؤثری با آن ها شکل داد، بنابراین با تلاش و تمرکز بیشتر می توان به راهکاری برای متقاعد کردن شان پی برد و از بروز مشکلات احتمالی در محیط کار یا مکان های دیگر جلوگیری کرد.

۹- آموختن روش های تازه برای انجام کارها به منظور بهبود مهارت های رشد فردی

نکته دیگری که در بهبود مهارت های رشد فردی اهمیت پیدا می کند، آموختن شیوه های جدید برای فائق آمدن بر چالش هایی است که هر روز در محیط کاری و زندگی شخصی با آن ها روبه رو می شوید. در این مسئله می توان درس خوبی از بازی هایی چون شطرنج گرفت: برای کسب موفقیت در این گونه بازی ها و پیروزی بر حریف باید مداوم فکر کرد تا شیوه یا تکنیک جدیدی برای این منظور به کار گرفت و در نهایت بر حریف پیروز شد. زندگی هم شبیه به بازی شطرنج است و با کمی تفکر بیشتر می توان برای حل مسائل مختلف راهکارهای بهتر و مؤثرتری پیدا کرد.

قایق زندگی  با انتخاب استاد یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 64 = 73