راه های افزایش هوش هیجانی (۱۰ راهکار کاربردی برای موفقیت در زندگی)

۱۳۹۷/۱۰/۱۷

۰:۱۲ ق٫ظ

راه های افزایش هوش هیجانی (10 راهکار کاربردی برای موفقیت در زندگی)
امتیاز خود را ثبت کنید
[مجموع: ۰ میانگین امتیازها: ۰]

هوش هیجانی یا EQ، یکی از مباحث مهم روانشناسی موفقیت است که اخیرا محبوبیت زیادی در بین افراد جامعه پیدا کرده است. برخی از این مسئله تعجب می کنند که چرا هوش هیجانی تا این حد در محیط کاری و زندگی شخصی افراد حائز مهم شده است. با وجود چنین مسائلی که درباره هوش هیجانی مطرح است، باید گفت که هوش هیجانی صرفا یک گرایش جدید نیست و اهمیتی فراتر از آن دارد. بسیاری از صاحبان مشاغل در نظرسنجی های مختلف عنوان کرده اند کارکنانی که از میزان بالاتری از هوش هیجانی برخوردار هستند، به مراتب عملکرد بهتری در مقایسه با دیگران دارند و این خود گواهی است بر اهمیت هوش هیجانی. با توجه این اهمیت است که از راه های افزایش هوش هیجانی و چگونگی آن ها بیشتر از قبل استقبال می شود. باید به خاطر داشت در محیطی رقابتی، افزایش هوش هیجانی برای کسب موفقیت بسیار مهم خواهد بود. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با راه های افزایش هوش هیجانی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

راه های افزایش هوش هیجانی

۱. موضوع را تغییر ندهید و در آن تداخلی به وجود نیاورید

یکی از راه های افزایش هوش هیجانی این است که به هنگام پیدا کردن احساسی ناخوشایند، سعی بر آن نداشته باشیم که با تغییر موضوع یا تداخل به وجود آوردن حواس خود را پرت کنیم. توصیه ای که در این باره می شود این است که حداقل دو بار در طول روز بنشینید و از خودتان بپرسید «چه احساسی دارم؟». شاید کمی زمان ببرد تا نسبت به احساسات خود شناخت و درک بیشتری پیدا کنید، اما مطمئن باشید که سپری کردن زمان برای این منظور ارزشش را دارد و از مهمترین راه های افزایش هوش هیجانی به شمار می رود. اجازه دهید بدون هیچ مزاحمت و تداخل اضافه ای، این مدت زمان کوتاه را با احساسات خود تنها باشید.

راه های افزایش هوش هیجانی (10 راهکار کاربردی برای موفقیت در زندگی)

۲. به جای واکنش نشان دادن در مواجه با کشمکش ها، با پذیرفتن مسئولیت به آن ها پاسخ دهید

زمانی که کشمکش یا تناقضی به وجود می آید، کاملا عادی است اگر هیجانات ناگهانی بروز پیدا کنند و افراد عصبانی و خشمگین شوند. افرادی که هوش هیجانی بالایی داشته باشند، به خوبی می دانند چگونه تحت چنین شرایطی باید خود را کنترل کنند. آن ها از گرفتن تصمیمات نامعقولی که در نهایت باعث بروز مشکلات بزرگتر می شوند، خودداری می کنند. آن ها به خوبی می دانند که به هنگام بروز کشمکش، مهمترین هدف این است که به راه حل عاجلی برای غلبه بر آن دست پیدا کرد. آن ها تصمیمی آگاهانه می گیرند مبنی بر این که رفتار و گفتارشان به کلی در جهت عملی کردن راه حل یاد شده قرار بگیرد. با این اوصاف، یکی دیگر از راه های افزایش هوش هیجانی که حائز اهمیت است، سعی کردن برای بسط دادن این ویژگی افراد با هوش هیجانی بالا به رفتار شخصی است.

۳. در قضاوت کردن هیجانات و احساسات یا اصلاح کردن آن ها خیلی عجله نکنید

پیش از آن که زمان کافی برای فکر کردن به هیجانات و احساسات خود اختصاص دهید، برای اصلاح آن ها اقدام نکنید و این رویکرد، یکی دیگر از راه های افزایش هوش هیجانی است. یکی از خصوصیات هیجانات سالم این است که به شکلی موج مانند پدید می آیند، گسترش پیدا می کنند و پس از گذشت مدتی ناپدید می شوند. هدف نهایی شما باید این باشد که پیش از اوج گرفتن هیجانات در این روند موج مانند اختلالی به وجود نیاورید و اجازه دهید سیر تکاملی لازم را طی کند.

 

۴. میان هیجانات و افکار خود ارتباط برقرار کنید

یکی دیگر از راه های افزایش هوش هیجانی این است که اگر هیجان و احساسی به شما دست داد که به نظرتان غیرعادی آمد و حس کردید چندان معمولی نیست، از خودتان سؤال کنید: «نسبت به آن چه فکری می کنم؟». گاهی ممکن است هیجان و احساسی به ما دست بدهد که با دیگر هیجانات و احساسات در تضاد باشد. این مسئله چیز غریبی است و نیازی نیست نگران شوید. گوش سپردن به هیجانات و توجه نشان دادن به آن ها، همانند این است که به صحبت های تمامی شهود یک جلسه دادگاه گوش دهیم. تنها زمانی می توانید در کمال درستی قضاوت کنید و تصمیم مناسب را برای ادامه مسیر اتخاذ کنید که به خوبی به تمامی صحبت ها و شواهد و قرائن توجه کرده باشید.

راه های افزایش هوش هیجانی (10 راهکار کاربردی برای موفقیت در زندگی)

۵. انگیزه داشته باشید

افرادی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند، این توانایی را دارند که برای خودشان انگیزه ایجاد کنند و به گونه ای رفتار می کنند که انگیزه شان بر رفتار دیگران هم تأثیر می گذارد. آن ها اهداف بلند مدت و کوتاه مدتی برای خود در نظر می گیرند و با تمام توان به سمت محقق کردن این اهداف گام برمی دارند. انگیزه ای که این افراد دارند، کمک شایانی برای ادامه این مسیر است. به علاوه آن ها از هیچ چالش و مانعی واهمه ندارند و حاضر به هر تلاشی برای محقق کردن اهداف خود هستند. یکی دیگر از راه های افزایش هوش هیجانی بسط دادن این ویژگی افراد با هوش هیجانی بالا به رفتار شخصی است.

۶. از راه و روش هایی استفاده کنید که باعث به وجود آمدن بادوام نگرشی مثبت می شوند

هیچ گاه قدرت نگرش خود را دست کم نگیرید. داشتن نگرشی منفی به سادگی دیگران را هم تحت تأثیر قرار می دهد. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، به خوبی از حالات کسانی که اطرافشان هستند آگاهی دارند و سعی می کنند از نگرش خود در برابر افراد منفی باف محافظت کنند. این مسئله هم از دیگر راه های افزایش هوش هیجانی است که سعی کنیم این ویژگی افراد با هوش هیجانی بالا را به رفتار شخصی خود بسط دهیم. افراد با هوش هیجانی بالا به خوبی از این مسئله آگاهی دارند که چگونه می توانند روز خوبی داشته باشند و با دیدی مثبت فعالیت های روزانه خود را پیش ببرند. برای این کار راهکارهایی هم دارند: برای نمونه خود را دعوت به صرف صبحانه یا ناهاری مغذی، کامل و خوشمزه می کنند، یا در طول روز زمانی را به دعا کردن یا مدیتیشن و تمرکز اختصاص می دهند. راهکار دیگر نگه داشتن نقل قول های مثبت و امیدوارکننده افراد مشهور است.

۷. به هیجانات و احساسات ناخودآگاه خود هم توجه داشته باشید

یکی دیگر از راه های افزایش هوش هیجانی پیدا کردن شناخت بهتری از هیجانات و احساسات ناخودآگاه است. اما چگونه می توان به این شناخت دست پیدا کرد؟ برای این منظور می توانید از مشارکت آزاد استفاده کنید. زمانی که تحت فشار و استرس نیستید، می توانید به افکارتان اجازه دهید بی هیچ محدودیتی برای خود آزادانه به هر کجا دوست دارند سرک بکشند؛ ببینید افکارتان به چه سمتی مایل می شوند. رؤیاهای خود را تا جایی که برایتان مقدور است تجزیه و تحلیل کنید. دفترچه ای نزدیک محل خواب خود داشته باشید و هرگاه رؤیایی می بینید، به محض بیدار شدن آن را یادداشت کنید. به آن دسته از رؤیاهایی که بیشتر تکرار می شوند توجه ویژه ای داشته باشید (یا رؤیاهایی که به هنگام بروز هیجاناتی بخصوص، شدت می گیرند). شناخت بهتر و بیشتر ضمیر ناخودآگاه از دیگر راه های افزایش هوش هیجانی است و اهمیت زیادی دارد.

۸. از مهارت های گوش سپردن فعال استفاده کنید

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، سعی می کنند با تمام توان و دقت به صحبت های دیگران گوش بدهند و آن ها را مورد سنجش قرار دهند. آن ها صرفا منتظر این نیستند که نوبتشان فرا برسد و شروع به صحبت کردن کنند و برای صحبت های دیگران هم اهمیت قائل هستند. آن ها از این مسئله کسب اطمینان می کنند که به خوبی آن چه را بهشان گفته شده است درک کرده اند و تنها با پیدا کردن چنین درکی است که اقدام به جواب دادن و صحبت کردن می کنند. آن ها همچنین تنها به جملات و کلماتی که از زبان فرد مقابل ادا می شوند توجه نمی کنند و به زبان اشارات و حرکات آن ها هم توجه می کنند. این رویکرد از بروز سوء تفاهم ها جلوگیری می کند و به شنونده این امکان را می دهد که با درک و فهم بهتری جواب دهد. به علاوه، نشانگر این مسئله هم هست که شنونده برای صحبت های فرد دیگر ارزش و احترام قائل است. یکی دیگر از راه های افزایش هوش هیجانی، بسط دادن این ویژگی افراد با هوش هیجانی بالا به رفتار شخصی است.

۹. برای به دست آوردن خودآگاهی تمرین کنید

یکی دیگر از ویژگی های مهم افراد با هوش هیجانی بالا خودآگاهی و ابتکار عمل آن ها است و به علاوه از راه های افزایش هوش هیجانی هم هست که این ویژگی را به رفتار شخصی بسط دهیم. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، به خوبی نسبت به هیجانات خود شناخت و آگاهی دارند و می دانند چگونه می توانند بر هیجانات اطرافیانشان تأثیر بگذارند. به علاوه آن ها از شناختی که از هیجانات دیگران به دست آورده اند، به منظور افزایش مهارت های ارتباطیشان هم استفاده می کنند.

۱۰. اجتماعی باشید و به دیگران اجازه دهید به شما نزدیک شوند

افرادی که از میزان قابل توجهی از هوش هیجانی برخوردار هستند، به دیگران اجازه می دهند به آن ها نزدیک شوند و با آن ها ارتباط برقرار می کنند. آن ها روی خوشی به دیگران نشان می دهند و با لبخند از آن ها استقبال می کنند و به این شکل، این پیام را منتقل می کنند که امکان برقراری ارتباط بیشتر وجود دارد. آن ها در حضور دیگران از مهارت های ارتباط اجتماعی مختلفی استفاده می کنند. آن ها از مهارت های بین فردی قابل توجهی برخوردار هستند و به خوبی می دانند چگونه باید با دیگران ارتباط برقرار کنند (صرف نظر از این که ارتباط کلامی باشد یا با زبان اشارات). یکی دیگر از راه های افزایش هوش هیجانی بسط دادن این ویژگی افراد با هوش هیجانی بالا به رفتار و زندگی شخصی است.

قبلیبعدی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 82 = 84