هوش اجتماعی می تواند ارتقا داده شود

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

زمانی که هوش هیجانی برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ ظهور پیدا کرد، به عنوان پیوندی نمود پیدا کرد که در کشفیات به چشم نمی خورد: مردمی با آی کیوی متوسط نسبت به کسانی که آی کیوی بالای ۷۰ درصد دارند، بهتر عمل می کنند. این یافته متناقض باعث شد که آنچه که مردم همیشه در مورد منبع موفقیت می دانستند با شکست مواجه شود. پس از دهه ها تحقیق اکنون به افزایش هوش هیجانی به عنوان یک عامل موثر برای عملکرد بهتر نگاه می کند.

هوش هیجانی چیزی در همه ما است که کمی ناملموس است. هوش هیجانی بر اینکه ما چگونه رفتارمان را مدیریت می کنیم؛ از پس پیچیدگی های اجتماعی برمی آییم و تصمیماتی شخصی می گیریم که نتایجی مثبت را به بار می آورند، تاثیر می گذارد. هوش هیجانی از چهار مهارت اصلی تشکیل شده است که دو شایستگی را با هم ترکیب می کند: شایستگی شخصی و شایستگی اجتماعی.

شایستگی شخصی از مهارت های خودآگاهی و خودمدیریتی تشکیل شده است و بیشتر بر تعاملات شخصی متمرکز است تا تعاملات شما با آدم های دیگر. شایستگی شخصی، توانایی شما در آگاه بودن از احساسات خودتان و مدیریت رفتار و گرایشاتتان است.

  • خودآگاهی توانایی شما در درک دقیق احساساتتان و آگاه ماندن از آنها به هنگام وقوع است
  • خودمدیریتی توانایی شما در استفاده از آگاهی از احساساتتان برای منعطف بودن و هدایت مثبت رفتارتان است.

شایستگی اجتماعی از آگاهی اجتماعی شما و مهارت های مدیریت روابط تشکیل شده است؛ صلاحیت اجتماعی توانایی شما در درک حالات، رفتار، و انگیزه های دیگران است تا کیفیت روابطتتان را بهبود بخشید.

  • خودآگاهی توانایی شما در انتخاب دقیق احساساتتان در افراد دیگر و درک آنچه که در عالم واقع در حال رخ دادن است می باشد
  • مدیریت رابطه توانایی شما در کاربرد آگاهی احساساتتان و احساسات دیگران برای مدیریت موفق تعاملات است

هوش هیجانی، آی کیو و شخصیت از هم متفاوتند

هوش هیجانی، آی کیو و شخصیت از هم متفاوتند

هوش اجتماعی به عنصر بنیادی رفتار انسان اشاره دارد که از هوش متمایز است. رابطه ای بین آی کیو و هوش هیجانی وجود دارد، شما به سادگی نمی توانید هوش هیجانی را بر اساس اینکه یک نفر چقدر باهوش است، پیش بینی کنید. هوش، توانایی شما در یادگیری است و در سن ۱۵ با سن ۵۰ فرقی ندارد. هوش هیجانی به بیانی دیگر مجموعه مهارت هایی قابل انعطاف است که به دست آورده می شوند و با تمرین بهبود داده می شوند. اگرچه بعضی از مردم طبیعتا نسبت به بقیه هوش هیجانی بیشتری دارند، شما می توانید حتی اگر هوش هیجانی مادرزادی نیز نداشتید، آن را ارتقا دهید.

شخصیت، آخرین قطعه پازل است. شخصیت یک شیوه ی پایدار است که معرف هرکدام از ما است. شخصیت، نتیجه اولویت های تثبیت شده، مانند تمایل به درون گرایی یا برون گرایی است. با اینحال، همانند آی کیو، شخصیت نمی تواند هوش اجتماعی را پیش بینی کند. هم چنین شخصیت همانند ای کیو، در طول زندگی ثابت است و تغییر نمی کند. آی کیو، هوش اجتماعی و شخصیت هرکدام زمینه خاصی را پوشش می دهند و کمک می کنند که هر انچه که انسان را تشکیل می دهد توضیح دهیم.

هوش هیجانی به عملکرد ربط دارد

هوش هیجانی به عملکرد ربط دارد

هوش هیجانی چقدر بر موفقیت در عملکرد تاثیر می گذارد؟ پاسخ کوتاه این است: زیاد! این راهی قدرتمند برای تمرکز بر انرژی تان در یک جهت با بروز نتایجی عالی است.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

تلنت اسمارت هوش هیجانی را در ۳۳ مهارت مهم که در محل کار استفاده می شوند تست کرد و دریافت که هوش هیجانی یک پیش بینی بسیار قدرتمند برای عملکرد است و ۵۸ درصد از موفقیت را در تمام انواع شغل ها به خود اختصاص می دهد.

هوش هیجانی شما بنیانی برای پذیرایی از مهارت هایی ضروری است. بیشتر بر همه چیزی که شما می گویید و هر کاری که هر روز می کنید تاثیر می گذارد. هوش هیجانی یک پیش بین قوی از عملکرد در محل کار است و محرکی قوی برای رهبری و تعالی شخصی ست.

از تمام مردمی که در کار آنها را تحت مطالعه قرار دادیم، دریافتیم که ۹۰ درصد از عملکردهای برتر دارای هوش هیجانی بالایی اند. از آن طرف، تنها ۲۰ درصد از کسانی که عملکرد پایینی داشتند دارای هوش اجتماعی بالایی بودند. شما می توانید بدون هوش اجتماعی هم عملکرد خوبی داشته باشید، اما شانستان کم است. طبیعتا افرادی با هوش اجتماعی بالاتر پول بیشتری درمی آورند- میانگین ۲۹.۰۰۰ دلار در هر سال بیشتر از افرادی که هوش اجتماعی پایین تری دارند.

پیوند بین هوش اجتماعی و کسب درآمد بسیار مستقیم است؛ به طوری که هر اعشار افزایش در هوش اجتماعی ۱۳۰۰ دلار به حقوق سالانه اضافه می کند. این یافته ها برای افراد در تمام صنایع، در هر سطحی، در هر ناحیه ای دنیا،  صادق است. ما هنوز قادر نیستیم که شغلی را بیابیم که در آن عملکرد و پرداخت پیوند نزدیکی به هوش اجتماعی نداشته باشند.

هوش اجتماعی می تواند ارتقا داده شود

هوش اجتماعی می تواند ارتقا داده شود

ارتباط بین هوش اجتماعی و مغز منطقی شما، منبع فیزیکی هوش اجتماعی است. مسیر برای هوش اجتماعی از مغز و از نخاع شروع می شود. حس های اولیه شما به اینجا وارد می شوند و باید پیش از اینکه منطقی درباره کارتان فکر کنید به قشرجلویی مغزتان بروند. با این حال، آنها ابتدا از طریق سیستم عصبی به جایی که احساسات تولید می شود، سفر می کنند. لذا ما به رویدادها پیش از اینکه مغزمان تعاملی برقرار کند، واکنشی احساسی نشان می دهیم. هوش اجتماعی نیازمند رابطه ای موثر بین مراکز احساسی و منطقی مغز است.

انعطاف عبارتی است که عصب شناسان برای توصیف توانایی مغز در تغییر استفاده می کنند. مغز شما ارتباطاتی جدید را همانطور که شما مهارتهای جدید یاد می گیرید، پرورش می دهد. تغییر آهسته است، چرا که سلول های مغز شما روابطی جدید را توسعه می دهند تا بازده مهارت های جدید کسب شده سرعت پیدا کند.

استفاده از استراتژی ها برای افزایش هوش هیجانی این امکان را می دهد که بیلیون ها عصب میکرو بین مراکز احساسی و منطقی مغزتان، همانند شاخه هایی از ارتشی کوچک به صف شوند. (بیشتر شبیه درخت) تا به دیگر سلول ها دست بیابند. یک سلول به تنهایی می تواند ۱۵.۰۰۰ ارتباط با همسایگانش بگیرد. این واکنش زنجیره ای رو به رشد، تضمین می کند که رفتاری جدید بعدها در آینده ساده تر به عمل تبدیل شود. زمانی که شما مغز خود را با استفاده مکرر از استراتژی های جدید هوش هیجانی آموزش دادید، رفتارهای هوش هیجانی تبدیل به عادت می شوند.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

پست قبلیNext Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 87 = 93