اهمیت رفتار سازمانی چیست؟

۱۳۹۷/۱۰/۱۶

۸:۱۶ ب٫ظ

اهمیت رفتار سازمانی چیست؟
امتیاز خود را ثبت کنید
[مجموع: ۲ میانگین امتیازها: ۳]

مطالعه و بررسی جامع رفتار سازمانی از این رو مهم است که با استفاده از آن می توان درک بهتری از این مسئله به دست آورد که چرا افراد در سازمان های مختلف رفتارهای منحصربه فردی دارند و اساسا می توان به ریشه های دلیل رفتارهای متفاوت آن ها پی برد. اهمیت رفتار سازمانی در محیط های کاری از آن جهت است که با استفاده از آن می توان طبیعت پیچیده انسان را به شکل مؤثرتری مورد تحلیل و بررسی قرار داد و عوامل تأثیرگذار بر رفتارهای گوناگون او را مشخص کرد.

فارغ از این که سازمان چه نوعی باشد و چه فعالیتی را دنبال کند، اهمیت رفتار سازمانی بر آن را نمی توان نادیده گرفت. این اهمیت شامل موارد زیر می شود که در ادامه مقاله جزئیات بیشتر ی درباره هر یک در اختیارتان قرار خواهیم داد:

اهمیت رفتار سازمانی چیست؟

۱. رفتار سازمانی باعث به دست آمدن درک بهتری از سازمان و کارکنان آن می شود.

۲. رفتار سازمانی باعث ایجاد انگیزه در کارکنان می شود.

۳. رفتار سازمانی به بهبود روابط صنعتی/کاری کمک می کند.

۴. با استفاده از رفتار سازمانی می توان رفتار کارکنان و به طور کلی اشخاص را پیش بینی و کنترل کرد.

۵. با استفاده از رفتار سازمانی می توان منابع انسانی را به گونه ای کارآمدتر به کار گرفت.

اهمیت رفتار سازمانی در حاصل شدن درکی بهتر از سازمان و کارکنان آن

ایجاد درک بهتر از سازمان و کارکنان آن باعث می شود تا روابطی دوستانه تر میان این دو به وجود بیاید و محیط و فعالیت های کاری ثمربخش تر از حالت معمول خود شوند.

با مورد مطالعه و بررسی قرار دادن مباحث مرتبط با رفتار سازمانی می توان به علل شکل گیری رفتاری بخصوص پی برد و به کمک دانش حاصل شده از این مطالعه می توان از استراتژی های متفاوتی برای کنترل آن دسته از رفتارهایی که سبب کاهش کارایی محیط کاری سازمان می شوند استفاده کرد.

همچنین بخوانید:  رفتار سازمانی چیست و چه کاربردی در سازمان ها و شرکت ها دارد؟

اهمیت رفتار سازمانی چیست؟

اهمیت رفتار سازمانی در ایجاد انگیزه برای کارکنان

مشخصا با ایجاد انگیزه برای کارکنان سازمان می توان کارایی بیشتر و بهتری از فعالیت های آن ها انتظار داشت و این مزیت دیگری است که از مطالعه و بررسی مباحث مرتبط با رفتار سازمانی حاصل می شود. اهمیت رفتار سازمانی در این مورد از آن جایی نشئت می گیرد که اساسا طبیعت و شخصیت هر انسانی متفاوت با دیگران و منحصر به خود او است و رفتار سازمانی دانش بهتری در مورد ویژگی های منحصر به فرد کارکنان در اختیار کارفرمایان خواهد گذاشت و به این شکل قادر خواهند بود برای هر کدام از این افراد، بسته به این ویژگی ها، ایجاد انگیزه کنند. با این رویکرد در نهایت محقق شدن هدف نهایی سازمان امکان پذیر خواهد شد.

اهمیت رفتار سازمانی در بهبود روابط کاری

دیگر اهمیت رفتار سازمانی در پیدا کردن درکی بهتر و مؤثرتر از روابط صنعتی/کاری است. می توان با مدیریت کردن رفتار سازمانی به ریشه های هر مشکل و مسئله ای پی برد، روند پیشرفت آن در آینده را مشخص کرد و در نهایت از بروز عواقب منفی آن تا حدود زیادی جلوگیری کرد؛ با این اوصاف، کارفرمایان قادر خواهند بود از عواقب منفی و مثبت رفتارهای خود آگاه شوند و با استفاده از این آگاهی اقدام به برقراری روابطی نزدیک و دوستانه با کارکنان خود کنند؛ روابطی که در نهایت سبب شکل گیری آرامش و هارمونی در محیط کاری سازمان می شود.

اهمیت رفتار سازمانی در کنترل و پیش بینی رفتار کارکنان

کنترل و پیش بینی رفتار کارکنان سازمان یکی از مهمترین ویژگی هایی است که رفتار سازمانی امکان دست یابی به آن را میسر می کند، به همین خاطر، اهمیت رفتار سازمانی و مطالعه مباحث مرتبط با آن برای آن دسته از دانشجویانی که در رشته مدیریت تحصیل می کنند دو چندان می شود (البته اگر قصد داشته باشند در آینده بدل به مدیرانی موفق شوند). البته حاصل شدن این ویژگی کار چندان ساده ای نیست و به مطالعه و بررسی دقیقی درباره رفتار سازمانی احتیاج دارد، اما با دست یابی به آن می توان میزان کارایی سازمان را تا حدود زیادی افزایش داد.

اهمیت رفتار سازمانی در به کارگیری مؤثر نیروی انسانی

دیگر اهمیت رفتار سازمانی در استفاده مؤثر از نیروی انسانی ای است که در خدمت سازمانی بخصوص قرار دارد. هرچه دانش و اطلاعات کارفرما درباره مباحث مرتبط با رفتار سازمانی بیشتر باشد، به همان اندازه توانایی او در مدیریت مؤثر نیروی انسانی هم افزایش خواهد یافت. کارفرمایان با استفاده از این دانش قادر خواهند بود منبع الهام و انگیزه مشخصی برای کارکنان خود به وجود بیاورند و منجر به کارایی بیشتر و بهتر آن ها شوند.

همچنین بخوانید:  تفاوت خصایص دو جنس زن و مرد

اهمیت رفتار سازمانی چیست؟

توصیه هایی برای استفاده مؤثر از رفتار سازمانی و مباحث مرتبط با آن در محیط کاری

حال که درک بهتری از رفتار سازمانی به دست آوردید و تا حدودی به اهمیت رفتار سازمانی در محیط کاری واقف شدید، شما را با توصیه هایی آشنا خواهیم کرد که با مد نظر قرار دادنشان کار به مراتب ساده تری برای استفاده از رفتار سازمانی خواهید داشت.

شناخت و پیدا کردن درکی بهتر از مأموریت سازمان

دیگر اهمیت رفتار سازمانی این است که شناختی بهتر از این مسئله به دست می دهد که اساسا فعالیت سازمانی بخصوص چیست و چرا این فعالیت ها در آن سازمان انجام می گیرد. برای بسیاری از سازمان ها این مسئله به محصولی بخصوص ارتباط پیدا می کند. برای نمونه سازمان قصد فروش خودرو را دارد، یا فروش ماشین چمن زنی، و اساسا هر محصول دیگری که سازمان ها امروزه اقدام به فروش آن می کنند و قصد دارند به این واسطه سودی برایشان حاصل شود. اما باید به خاطر داشت که همه چیز به پول و کسب درآمد ختم نمی شود و هر سازمان، بسته به فعالیتی که دنبال می کند، اهداف و فرهنگ گسترده تری برای خود و فعالیت هایش در نظر می گیرد. برای نمونه این هدف را که به ادعای مسئولان فیسبوک چیزی است که به دنبال محقق کردنش هستند ذکر می کنیم: «در اختیار گذاشتن قدرت شکل دادن به انجمن ها و دسته های مردمی به افراد و نزدیک تر کردن مردم دنیا به یکدیگر».

این گونه جملات و عبارات به عنوان یادآوری است که می توان در اختیار سهام داران سازمان و دیگر افراد قرار داد تا درک بهتری از هدف نهایی سازمان شما پیدا کنند. همچنین با در نظر داشتن چنین اهدافی، می توانید از آن ها به عنوان معیاری برای سنجش کارایی کارکنان خود استفاده کنید و این جا است که باز هم صحبت از اهمیت رفتار سازمانی می شود.

لحاظ کردن انتظاراتی واضح و مشخص

پس از آن که هدف و مأموریتی برای فعالیت های سازمان خود انتخاب کردید، نوبت به آن می رسد که با استفاده از رفتار سازمانی و مباحث مرتبط با آن برای هر کسی که در سازمان تان فعالیت می کند، انتظارات مشخصی لحاظ کنید (و نیز کسانی که از بیرون بر فعالیت های سازمان تأثیر می گذارند).

اهمیت رفتار سازمانی در این رابطه این است که با استفاده از آن می توان جدول یا چیزی شبیه به آن طراحی کرد و وظایف هر یک از کارکنان را در آن مشخص کرد. همچنین می توان با استفاده از رفتار سازمانی نوع مشتری ها و فروشنده های مورد نظر خود را هم انتخاب کنید. برای نمونه می توانید قوانین اخلاقی یا معیارهایی وضع کنید که تمامی کارکنان سازمان تان موظف به رعایت کردن آن باشند.

همچنین بخوانید:  تصميم گيري

گرفتن تصمیم های درست و به جا

پس از آن که انتظارات خود از کارکنان و دیگر افراد را کاملا مشخص کردید و معیارهایی برای آن ها در نظر گرفتید، تیمی یکدست تر در اختیار خواهید داشت و امکان دست یابی به اهداف بلند مدت به مراتب ساده تر از قبل می شود. این جا است که باز هم به اهمیت رفتار سازمانی پی می بریم. اما نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید، گرفتن تصمیم های درست و به جا است. در جای جای مسیر فعالیت شما ممکن است به این تصمیم ها نیاز پیدا کنید؛ برای نمونه در همان مثال فیسبوک، اگر مسئولان آن واقعا قصد داشته باشند به هدف یاد شده دست پیدا کنند، باید به هنگام رواج پیدا کردن چیزی که بر خلاف اهداف شان باشد، تصمیم جدی اتخاذ کرده و با آن مقابله کنند و تنها در این صورت است که امکان دست یابی به هدف شان میسر خواهد شد.

با این تفاسیر می توان گفت که تصمیم گیری اساسا باید در تقابل با هدف نهایی و اصلی سازمان قرار بگیرد.

به رسمیت شناختن حق اخراج کردن و به خدمت گرفتن کارکنان به صلاح دید خود

استعداد و توانایی ای که برای سازمان خود انتخاب می کنید در ارتباط مستقیم با رفتار سازمانی قرار می گیرد. شما برای پیشرفت و بهبود شرایط کاری تان به کسانی احتیاج دارید که به کار خود علاقه داشته باشند و ایده های جدیدی مطرح کنند (البته از لحاظ فرهنگی هم باید با دیگر کارکنان سازمان شما سنخیت داشته باشند). بنابراین پیش از استخدام کارکنان خوب این مسائل را مورد بررسی قرار دهید. البته داوطلبان استخدامی هم باید از مسیر کاری ای که قرار است در سازمان شما پیش رو داشته باشند به خوبی آگاه شوند. اهمیت رفتار سازمانی در این رابطه این جا است که با پیدا کردن تعریفی دقیق و درست از رفتار سازمانی، افراد جدیدی که استخدام می کنید درک بهتری از وظایف خود خواهند داشت و نیز این که اهداف بلند مدت احتمالی شان در سازمان شما چه خواهد بود.

 

قبلیبعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*