چگونه انگیزه ایجاد کنیم؟ (15 راه انگیزه دادن به خود و دیگران)

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

زمانی می توان به نتیجه دست یافت که انگیزه و توانایی وجود داشته باشد. انگیزه سبب می شود اتفاقات رخ بدهند. آنجا که اراده ای وجود نداشته باشد، راهی نیز وجود ندارد. یکی از بهترین راه ها برای بهبود و ارتقاء موفقیت های شخصی، تسلط یافتن بر انگیزه و یافتن مسیر خود است. اگر بر انگیزه دادن بر خود مسلط شوید، می توانید با مشکلات زندگی رو در رو شوید و همواره به خود بگویید راهی برای پیش رفتن وجود دارد. به دنبال ساختن تجربه های جدید برای خود باشید و مسیر رشد خود را دنبال کنید. در ادامه به معرفی راهکارهایی برای انگیزه دادن به خود و دیگران می پردازیم که می توانند به شما کمک کنند.

نمی توان با بزرگ کردن چالش ها و کوچک شماردن خود، بر آن ها غلبه کرد.

 جان سی ماکسول

فهرست عناوین این مطلب:

۱۵ راه برای انگیزه دادن به خود و دیگران

۱- کارهای تان را به ارزش های تان مربوط کنید

این یک راز بزرگ است. اگر کارهایی که قصد انجامشان را دارید، به ارزش های خود مربوط سازید، حتی با کوچکترینِ آن ها می توانید روند بازی را تغییر دهید. یکی از ارزش های من، یادگیری و رشد فردی است. من راهی برای رشد دادنِ توانایی هایم را در هر شرایطی پیدا می کنم. به عنوان مثال، هنگام کار، فقط با مشتری تماس نمی گیرم، بلکه من به عنوان یک طرفدار، برای برنده شدن، شور و هیجان ایجاد می کنم. من فقط کار ها را انجام نمی دهم؛ بلکه هنر و مهارت خودم را به کار می گیرم. من فقط کاری را به سرانجام نمی رسانم؛ بلکه چیز های زیادی را یاد می گیرم.

۲- چراهای خود را پیدا کنید

هدف خود را به طور کامل پیدا و شناسایی کنید و برای رسیدن به آن، یک مسیر را انتخاب کنید. به عنوان مثال، هنگامی که از اسب می افتم، به خود یادآوری می کنم که من اینجا هستم تا از دیگران یاد بگیرم. همین باعث می شود بلند شوم و دوباره سوار اسب بشوم.

چگونه انگیزه ایجاد کنیم؟ (15 راه انگیزه دادن به خود و دیگران)

۳- چراهای خود را تغییر دهید

گاهی شما کارهایی را به دلایل اشتباهی انجام می دهید. آیا کارها را انجام می دهید که فقط آن ها را به اتمام برسانید یا می خواهید چیز جدیدی را هم یاد بگیرید؟ گاهی تغییر دادن بعضی از چرا ها سببِ انگیزه دادن به خود می شوند.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

۴- چگونگی رسیدن به اهدافتان را تغییر دهید

شما می توانید با تغییر دادنِ چگونگیِ انجام کارها، از انجام آن ها لذت ببرید و به جای تمرکز کردن بر روی تمام کردن آن ها، بر روی درست به انجام دادن آن ها تمرکز کنید. من فکر می کنم مسلط شدن به مهارت ها، سببِ هنری شدن آن ها می گردد. گاهی آهسته پیش رفتن خوب است. گاهی کلید انگیزه دادن، تبدیل کردن کارها به یک بازی است که نیاز به سرعت بیشتری دارد. می توانید محدودیت زمانی کارها را بر خلاف دستور ساعت انجام دهید. تغییر دادنِ چگونگی انجام کارها سبب انگیزه دادن می شود و باعث می شود راه های جدیدی را کشف کنید.

۵- احساساتی که تجربه کرده اید را به خاطر بسپارید

گشت و گذار در افکار و خاطره هایی که مانند فیلم در سرتان هستند و مرور صحنه ها، یکی از سریع ترین راه ها برای تغییر دادن احساساتان است. اولین بوسه عاشقانه خود را به یاد بیاورید. هنگامی که روی چمن ها و زیر نور آفتاب دراز کشیدید چه احساسی داشتید؟ هنگامی که احساس خوبی به شما دست می دهد، انگیزه با سرعت بیشتری در شما به وجود می آید.

۶- در گذشته، حال و آینده حرکت کنید

گاهی لازم است در همین لحظه بلند شوید. دقیقا همین لحظه. زیبایی زندگی کردن و تمرکز کردن بر روی همین لحظه، سبب می شود بتوانید آینده ای قانع کننده تر و گذشته ای خاطره انگیز تر و لذت بخش تر را به وجود آورید. اگر در گذشته ای دردناک به سر می برید به همین لحظه برگردید و در همین لحظه، شادی و حال خوش را پیدا کنید. با این روش، مهارت های زمانی خود را بهبود خواهید بخشید.

چگونه انگیزه ایجاد کنیم؟ (15 راه انگیزه دادن به خود و دیگران)

۷- تشبیه های معنی دار را پیدا کنید

تشبیه هایی را پیدا کنید که به شما انرژی می دهد. ممکن است شما یک موتور کوچک از یک سیستم باشید و یا یک عنصر کوچک از خودتان! قدرتمند ترین کاری که می توانید انجام دهید، یافتن یک تشبیه است که به ارزش های شما مربوط می شود. برای همین، من پروژه هایم را به «ماجراهای حماسی بزرگ» تبدیل می کنم.

۸- عمل کنید

در اینجا یک راز وجود دارد که به محض اینکه آن را بفهمید زندگی شما تغییر خواهد کرد. عمل کردن، قبل از ایجاد انگیزه اتفاق می افتد. هنگامی که شما یک فعالیت را به سادگی شروع می کنید، انگیزه نیز همراه با آن کم کم به وجود می آید. شرکت نایک تنها با این جمله به وجود آمد:

فقط عمل کن

من هیچگاه به دنبال اتمام کار ها نیستم. هنگامی که کاری را شروع می کنم، کم کم راه ها و جریان کار را پیدا می کنم.

۹- کار ها را به احساس خوب پیوند دهید

راه هایی را پیدا کنید که کار ها را به احساسات خوب متصل می سازد. به عنوان مثال، هنگامی که کاری را انجام می دهید که به آن علاقه ندارید، آن را همراه با گوش دادن به آهنگ مورد علاقه خود انجام دهید. این آهنگ باید به قدری خوب و مورد علاقه ی شما باشد که سختی های کار را فراموش کنید. در این صورت نمی توانید از انجام کاری ناراضی باشید، در حالی که به همراه آن آهنگ یا هر چیزی که حس خوبی به شما می دهد. بنابراین یک راه می تواند پیدا کردن نوع آهنگ هایی باشد که مورد علاقه ی شما هستند.

۱۰- اول خودتان را تحت تاثیر قرار دهید

این همان راهی است که افرادی مانند پیتر جکسون و یا جیمز کامرون و استفانی مایر از آن الهام می گیرند. آن ها فیلم هایی می سازند و کتاب هایی می سازند که اول خودشان را تحت تاثیر قرار می دهد. آن ها کارهایشان را به اشتیاق و انگیزه متصل می سازند و به مردمی که در بیرون نشسته اند وابسته نیستد. انگیزه های درونی خودشان، محرک آن هاست.

چگونه انگیزه ایجاد کنیم؟ (15 راه انگیزه دادن به خود و دیگران)

۱۱- انتخاب کنید

عباراتی مانند «مجبور هستی»، «باید انجامش بدی» انگیزه ی شما را ضعیف می کند. قدرت انتخاب کردن و تغییر دادن زبانِ خود به «انتخاب کردن»، می تواند به صورت فوق العاده بر قدرتمند شدن شما اثر بگذارد و این همان چیزی است که زبان انگیزه نام دارد. چیزی که شما به آن نیاز دارید. بنابراین زبان خود را با دقت انتخاب کنید تا سبب کاردبردی شدن آن برای شما گردد.

۱۲- به دنبال یک شریک (همکار) بگردید

این روش، روش مورد علاقه من است که سبب می شود انجام یک کار، برایم به صورت یک تفریحِ جذاب درآید. یک کارِ زجر آور برای یک شخص، کاری لذت بخش برای دیگری است. شریکی را پیدا کنید که توانایی ها و مهارت های شما را کامل می کند. همراه با یک دیگر می توانید بر فراز قله ها دست یابید.

۱۳- سوال خود را تغییر دهید

گاهی وقت ها لازم است تمرکز خود را از روی موضوعی بردارید و بر موضوع دیگری تمرکز کنید. اگر از خود بپرسید مشکل این شرایط چیست، قطعا موارد زیادی را برای شکایت کردن پیدا خواهید کرد. به جای این کار، از خود بپرسید کار درست در این شرایط چیست؟ با این روش به سرعت انگیزه ی مثبت را پیدا خواهید کرد.

۱۴- زمان غذا خوردن، خوابیدن و ورزش کردن خود را کاملا مشخص سازید

گاهی بدن و احساسات شما به دلیل اینکه به آن ها اهمیت نمی دهید بر ضد شما عمل می کنند. برای انرژی دادن و تقویت آن ها، برنامه و زمان بندی کاملا مشخصی برای غذا خوردن، خوابیدن و ورزش کردن خود داشته باشید.

۱۵- با نقاط قوت خود بازی کنید

هنگامی که زمان زیادی را روی تمرکز کردن بر نقاط ضعف خود صرف می کنید، شکست می خورید. به جای این کار، زمان زیادی را روی نقاط قوت و توانایی هایتان صرف کنید. این کار باعث می شود انرژی و انگیزه در شما افزایش یابد. نقاط قوت جایی است که سبب می شود به بهترین شکل رشد کنید. توانایی های شما باعث می شوند در طول روز بیشتر به انجام کارهایی بپردازید که به آن ها علاقه مندید. موفقیت توسط خود موفقیت ایجاد می شود و به شما کمک می کند لحظه هایتان را بسازید.

تکنیک ها و روش های گفته شده را اجرا کنید و نتایج آن را ببینید. در پایان روز، انگیزه های تان را با شناخت بهتر از خود پیدا کنید. بیاموزید چگونه از درون خود محرک های خود را پیدا نمایید.

 

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

پست قبلیNext Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 5 =