مدیریت هزینه های زندگی را با این ۲۰ راهکار به خوبی انجام دهید

۱۳۹۷/۱۰/۰۵

۶:۴۲ ب٫ظ

مدیریت هزینه های زندگی را با این 20 راهکار به خوبی انجام دهید
امتیاز خود را ثبت کنید
[مجموع: ۱ میانگین امتیازها: ۵]

مدیریت هزینه های زندگی اگر نگوییم بزرگترین دغدغه و چالش حال حاضر ما است؛ قطعا می توان از آن به عنوان یکی از بزرگترین چالش های زندگی امروزه نام برد. از همین رو راهکارهای مدیریت هزینه های زندگی موضوع قابل توجهی است که برای بسیاری از مردم حائز اهمیت است. به همین جهت در این مقاله قصد داریم تعدادی راهکار برای مدیریت هرچه بهتر هزینه های زندگی بیان کنیم. به کارگیری این راهکارها به طور مستقیم بر روی مدیریت زندگی و بهتر شدن اوضاع زندگی تان کمک خواهد کرد. پس تا انتها همراه نیک اندیشان باشید.

مدیریت هزینه های زندگی را با این 20 راهکار به خوبی انجام دهید

فهرست عناوین این مطلب:

مدیریت هزینه های زندگی در استفاده از حمل و نقل

خودروی شخصی بسیار هزینه بر است. نه تنها ارزش از هزینه های سوخت بگیرید تا هزینه های تعمیر و نگهداری.

بنابراین به نظر شما، چگونه می توانیم با وجود نیاز به مدیریت هزینه های زندگی از حمل و نقل مناسب نیز استفاده کنیم؟

 1. از حمل و نقل عمومی استفاده کنید

اگر به وسایل حمل و نقل عمومی دسترسی دارید، می توانید کمی از پول خود را در زمینه بنزین، پارکینگ، و نگهداری آن پس انداز کنید به جای اینکه هزینه زیادی برای داشتن یک وسیله نقلیه خرج کنید، می توانید با وسایل حمل و نقل عمومی از یک سمت شهر به سمت دیگرش بروید، سرکار بروید و برگردید. هر زمان که توانستید از استفاده از ماشین تان صرف نظر کنید، توانسته اید یک گام در جهت مدیریت هزینه های زندگی بردارید.

 1. وسیله نقلیه تان را بفروشید

اگر خیلی کم از وسیله نقلیه تان استفاده می کنید، بهتر است آن را بفروشید. حتی اگر از آن استفاده هم نمی کنید، برای بیمه اش که هزینه ای می پردازید. اگر قادرید ماشینتان را به قیمت بازار بفروشید، آنگاه می توانید میزان پس اندازتان را افزایش دهید و یک گام دیگر در جهت مدیریت هزینه های زندگی بردارید.

 1. با سرویس ها به محل کارتان بروید

اگر بتوانید برای رفتن به محل کار به صورت اشتراکی از یک وسیله نقلیه استفاده کنید، به شدت می توانید هزینه های استهلاک ماشین و مصرف بنزین تان را کاهش دهید.

 1. تایرهای اتومبیل خود را پرباد نگه دارید

بهتر است یک بار در ماه فشار هوا تایرهای ماشین تان را چک کنید. اگر بادشان تنظیم نبود، تا میزان توصیه شده ای که در دفترچه ماشین، آنها را باد کنید. با فشار باد استاندارد در هر دو تایر، قادر خواهید بود که مصرف بنزینتان را در حدود ۱.۵ کیلومتر طی شده، به اندازه یک درصد کاهش دهید.

مدیریت هزینه های زندگی را با این 20 راهکار به خوبی انجام دهید

مدیریت هزینه های زندگی در زمینه قرض و وام

هر زمانی که اراده کنید می توانید پولتان را ذخیره کنید، این به شما کمک می کند که هزینه های ماهیانه خودتان را کاهش دهید. برای افراد مبتدی، پرداخت وام، به معنی کاهش هزینه های ماهیانه است، و باعث می شود پول بیشتری داشته باشند. در ادامه چند راه آورده شده است تا بتوانید در طول زمان پولتان را پس انداز کنید.

 1. وام های دانشجویی تان را ادغام کنید

اگر وام های دانشجویی تان دارای نرخ سود بالایی هستند، ببینید آیا ارزش دارد که همه را با هم پرداخت کنید. شاید این کار از نظر پس اندازی زیاد جالب به نظر نرسد، اما اگر هم اکنون این گزینه را دارید که می توانید وام های تان را با هم ادغام کنید، می توانید در جهت مدیریت هزینه های زندگی هر ماه کمی پول برای خودتان ذخیره کنید و سود ندهید.

 1. کالاهای بلااستفاده را بفروشید

در کمدتان بگردید و چیزهایی که دیگر استفاده نمی کنید و هنوز ارزش دارند را پیدا کنید، سپس آنها را در سایت ها و اپلیکیشن هایی نظیر دیوار، شیپور و ایسام  بفروشید. از پول به دست آمده می توانید به منظور مدیریت هزینه های زندگی تان استفاده کنید.

راه هایی برای کاهش قبوض

 1. از چراغ های LED استفاده کنید

اگر تا به حال چراغ های خانه تان را عوض نکردید، آنها را با  CFLها یا LED ها تعویص کنید. این لامپ ها، نسبت به لامپ های رشته ای ۴ برابر در مصرف انرژی موثرترند و سال های بیشتری عمر می کنند. هنگام خرید و مقایسه لامپ ها، تعداد لومن هایش را با هم مقایسه کنید نه مقدار وات معادلشان را. لومن ها نشان دهنده مقدار واقعی نور منتشر شده توسط لامپند.

شاید هزینه برق مصرفی لامپ ها آنچنان به چشم نیاید ولی اگر به فکر مدیریت هزینه های زندگی تان هستید، کافی است یک ضرب و تقسیم ساده در این رابطه انجام دهید تا متوجه شوید با تعویض لامپ های پر مصرف تان سالانه چقدر پول می توانید ذخیره کنید.

 1. یک وسیله گرمایشی سرمایشی (ترموستات) قابل برنامه ریزی در خانه تان نصب کنید

یک ترموستات قابل برنامه ریزی به شما این امکان را می دهد که به صورت اتومات میزان گرما و سرمای خانه تان را وقتی خانه نیستید یا خوابید تنظیم کنید. این کار قبض های سرمایشی و گرمایشی شما را کاهش می دهد. شما هم چنین می توانید آن را طوری تنظیم کنید که بلافاصله قبل از رسیدنتان به خانه، آن را گرم یا سرد کند.

البته شاید هزینه اولیه این کار زیاد به نظر برسد. اما اگر مانند مورد قبل به فکر مدیریت هزینه های زندگی هستید و لوازم گرمایشی و سرمایشی پراتلافی دارید، بد نیست درباره این موضوع نیز تامل کنید.

 1. دستگاه هایی که لازم ندارید را از برق بکشید

آیا دستگاهی در خانه تان هست که به برق است، اما از آن زیاد استفاده نمی کنید؟ بیشتر دستگاه های برقی مدام مقدار کمی جریان می کشند. در نتیجه اگر تعداد این دستگاه ها در خانه تان زیاد باشد، هزینه اضافه ای را برای شما رقم می زند. برای این که بتوانید این نوع هزینه ها را از بین ببرید، چیزها و دستگاه هایی که لازم ندارید – از جمله شارژرهای تلفن همراه و تبلت – را از برق بکشید.

 1. دمای آب داغتان را کاهش دهید

دمای آب داغ در بیشتر خانه ها بیشتر انرژی را به خودش اختصاص می دهد، که این مقدار چیزی حدود ۱۴ درصد از هزینه ها است. اغلب، آب بیشتر از آنچه که مردم فکرش را می کنند داغ می شود، به علاوه اینکه گرما بیشتر در محیط پخش می شود، بدین معنی که شما باید انرژی بیشتری برای گرم نگاه داشتن آب صرف کنید.

با کم کردن دمای آب به مقدار حدود ۶۰ درجه سانتی گراد این مشکلاتتان را حل کنید و از یک روکش آب گرمکن استفاده کنید تا گرما را نگاه دارید. یک روکش نیز خودش باعث می شود شما ماهیانه مقداری پول را پس انداز کنید.

مدیریت هزینه های زندگی را با این 20 راهکار به خوبی انجام دهید

مدیریت هزینه های زندگی مربوط به سرگرمی

 1. عضویت هایتان را در باشگاه ها کنسل کنید

اگر به فکر مدیریت هزینه های زندگی هستید، به هزینه هایی که برای عضویت در باشگاه های ورزشی و … می پردازید، نگاهی بیاندازید. هرچند وقت یکبار از این خدمات استفاده می کنید؟ اگر از عضویت ورزشی خود از یک بار در هفته هم کمتر استفاده می کنید، در واقع در حال هدر دادن پولتان هستید. اگر واقعا نمی رسید که در این برنامه ها شرکت کنید، آنها را کنسل کنید.

 1. راه های ارزان برای سرگرم کردن خودتان پیدا کنید

آیا در یک کتابخانه محلی عضو هستید؟ آیا در رویدادهای جمعی محلی حضور پیدا می کنید، همانند فستیوال موسیقی یا نمایشگاه های هنری؟ آیا از گروه های داوطلب و سازمان های داوطلب آگاهی دارید؟ شاید جامعه ای که در آن هستید گزینه های ارزان قیمتی برای داشتن سرگرمی رایگان با تنوع زیاد داشته باشد. اگر تمایل دارید از پس مدیریت هزینه های زندگی بربیایید، پیشنهاد میکنیم عمده برنامه سرگرمی خود را با حضور در برنامه های رایگان سپری کنید.

 1. راه های جدیدی پیدا کنید که هزینه های مسافرت خودتان را کاهش دهید

فرض کنید با خانواده تان فاصله زیادی دارید و از هزینه های مسافرت نیز آگاهید. برای اینکه تا جایی که می توانید در هزینه هایتان صرفه جویی کنید، میزان مسافرت ها را تا حد امکان کم کنید. تاریخ مسافرت هایتان را برای ایام پیک انتخاب نکنید و بلعکس در زمان های آفر بلیط خریداری کنید. سعی کنید به جای هواپیما از وسایل حمل و نقل ارزان تر نظیر اتوبوس استفاده کنید.

 1. عضویت خودتان در اشتراک روزنامه ها و مجلات را لغو کنید

اگر در روزنامه یا مجله ای مشترک هستید، اما آنها را نمی خوانید، زمانی که خواستید دوباره عضویت تان را تمدید کنید، بهتر است از این کار صرف نظر کنید. اگر واقعا لازم است که در مورد چیزی مطالعه کنید، شبکه های اجتماعی و اپ های خبری آنلاین منابع رایگانی هستند که می توانید به راحتی از آن ها حتی در تلفن همراه خود استفاده کنید.

 1. خدمات پولی دیگرتان را کم کرده و یا حذف کنید

به خدماتی که هر ماه بابت آن پولی می پردازید توجه کنید و ببینید پولی که برای آن هزینه می کنید ارزش آن خدمات را دارد. اگر نداشت، آن خدمات را کنسل کنید، و به دنبال گزینه هایی باشید که همان کار را با هزینه کمتر برایتان انجام دهند.

مدیریت هزینه های زندگی را با این 20 راهکار به خوبی انجام دهید

مدیریت هزینه های زندگی در زمینه غذا و خوراک

غذاها یک مساله شایع از نظر هزینه ای به حساب می آیند. ما هم زیاد غذا می خوریم و هم پول زیادی را در فروشگاه های مواد غذایی خرج می کنیم. یا حتی بیرون غذا می خوریم، که این برای ما هزینه بر است. با این حال صرفه جویی در این زمینه تاثیر بسزایی مدیریت هزینه های زندگی خواهد داشت.

 1. خودتان در خانه غذای تان را درست کنید

زمانی که در خانه آشپزی می کنید، می توانید زیاد غذا درست کنید و سپس کمی از آن را برای وعده های بعدی تان فریز کنید. اگر کارتان جوری است که باید ناهار بیرون غذا تهیه کنید بهتر از کمی از غذای دیشب را سر کار ببرید.. بعضی از افراد از اینکه غذای مانده را سرکار ببرند خجالت می کشند که اشتباه است.

 1. زیاد بیرون غذا نخورید

برای یک خانواده پرجمعیت، غذا خوردن در بیرون اگر بیش از چند بار در سال باشد، هزینه زیادی خواهد داشت. البته همین مشکل برای خانواده های کم جمعیت در در مقیاس کوچکتر وجود دارد. بهتر است به جای غذا خوردن در یک رستوران شیک و گران قیمت، به گزینه هایی همچون غذا درست کردن در خانه فکر کنید. بیشتر به دستورپخت های ساده فکر کنید و از مواد غذایی تازه در محله تان استفاده کنید. به کار گیری این روند در سال باعث صرفه جویی زیاد و در نتیجه مدیریت هزینه های زندگی خواهد شد.

 1. به مقدار زیاد مواد غذایی فاسد نشدنی تهیه کنید

بیشتر افراد حتی به خودشان زحمت نمی دهند که به بسته های بزرگی از مواد فاسد نشدنی نگاه بیاندازند- فکر می کنند که این بسته ها خیلی حجیم و زیادند. سعی کنید به همه محصولات از نظر اندازه و هزینه نگاه کنید و آنهایی را انتخاب کنید که برای شما مقرون به صرفه ترند. همچنین پیشنهاد می کنیم جهت مدیریت هزینه های زندگی از فروشگاه هایی که روی اجناسشان تخفیف قابل توجهی می دهند خرید کنید.

 1. باغبانی کنید

باغبانی و کاشتن سبزی، یک سرگرمی مفید است که در صورتی که درست انجام شود، سودآور نیز هست. سبزی و صیفی جاتی  را انتخاب کنید که رشدشان آسان است و محصول زیادی را تولید می کنند. همچنین یاد بگیرید که چگونه باید اضافه های آن را نگهداری و ذخیره کنید.

باز کردن یک شیشه گوجه فرنگی در زمستان که خودتان آن را در تابستان درست کرده اید، یک تجربه بسیار عالی است. این کار کمک زیادی به شما در مدیریت هزینه های زندگی می کند.

 1. در صورت توان، کلی خرید کنید

بیشتر محصولات (نه تنها غذاها) به صورت انبوه و حجیم در فروشگاه ها با هزینه های کمتر در دسترس هستند. به مواد تشکیل دهنده در محصولات کیلویی و بسته بندی دقت کنید تا ببینید چقدر با هم تفاوت دارند. اگر تفاوت قیمت داشتند، محصول کلی را انتخاب کنید، تا دیگر نیاز نباشد پول اضافه برای محصولات برند خرج کنید.

حرف آخر

مدیریت هزینه های زندگی شاید در نگاه اول کار سختی به نظر برسد. اما اگر شما کارهای بالا را به خوبی انجام دهید و دخل و خرج تان را یادداشت کنید، خواهید دید آنقدرها هم که فکرش را می کردید سخت نیست.

 

قبلیبعدی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 1 =