دانستنی های روانشناسی که زندگی شما را از این رو به آن رو می کنند!

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

چه شما در موقعیت های اجتماعی، احساس خجالتی و معذب بودن داشته باشید و چه خیلی برونگرا باشید، می توانید از این دانستنی های روانشناسی استفاده کنید تا بتوانید بیشتر در اجتماع و جامعه مورد پسند واقع شوید. این دانستنی های روانشناسی از نکات پایه بهره می گیرند و در هر موقعیت اجتماعی، از شرکت در یک مهمانی گرفته تا مصاحبه ای شغلی در یک دفتر و یا حتی رفتن سر قرار، اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهد.

فهرست عناوین این مطلب:

دانستنی های روانشناسی که زندگی شما را از این رو به آن رو می کنند!

 1. اعتماد به نفس داشته باشید

گفتن این جمله، خیلی راحت تر از عمل کردن به آن است؛ اما در نظر داشته باشید که اعتماد به نفس کافی تاثیرات اولیه (تاثیرات ثانویه، ثالثیه و بیشتر) بسیار خوبی را از خود به جای می گذارد. ما این روش را بسیار قابل اعتماد، ارزشمند و جذاب می دانیم.

 1. زمانی که شما برای اولین بار یک نفر را ملاقات می کنید، به رنگ چشمانشان توجه کنید

یکی از دانستنی های روانشناسی مفید توجه به رنگ چشمان مخاطبتان است. البته این به این دلیل نیست که رنگ چشمانشان مهم است، بلکه شما قطعا زمانی را اختصاص می دهید که به آن نگاه کنید و توجهتان را به آن معطوف کنید، لذا می توانید ارتباط چشمی خوبی را برقرار کنید. همه ما می دانیم ارتباط چشمی در موقعیت های اجتماعی بسیار مهم است. البته ارتباط چشمی خیلی زیاد باعث می شود طرف مقابل معذب شود. نداشتن یک حد برای انجام این کار، باعث می شود که ما آدمی حیله گر و حتی بی اعتماد به نظر برسیم.

 1. زبان بدن

زبان بدن و روش بکارگیری آن یکی از دانستنی های روانشناسی پرکاربرد است. منعکس کردن زبان بدن یک نفر، راهی بسیار موثر برای به دست آوردن آرامش است. این کار را با حواس پرتی مدام پشت سر هم انجام ندهید، بلکه زیرکانه همان ژست های کلی بدن را در خودتان نشان دهید. نسبت به شخصی که در فاصله ای از شما ایستاده و دست به سینه است، با کسی که حالت بسته دارد و بازوهایش کاملا باز است کمتر احساس راحتی می کنید.

 1. یک مرتبه و بلافاصله از نام شخص یادی کنید و آن را صدا بزنید

من بلافاصله که به کسی معرفی می شوم نامها را فراموش می کنم. خیلی بد است. کارشناسان پیشنهاد می کنند که چندین بار نام شخص را استفاده کنید تا آن را در ذهنتان ثبت کنید. این باعث می شود که شخص مقابل شما را بیشتر دوست داشته باشد! مردم دوست دارند اسمتان را بشنوند. این باعث می شود که حس کنند از امنیت برخوردارند. دانستنی های روانشناسی زیادی در رابطه با برقراری ارتباط خوب وجود دارد که استفاده از آنها در زندگی شخصی و کاری مفید است.

 1. تظاهر کنید که احساس راحتی می کنید

آیا دوست ندارید که افراد جدیدی را ملاقات کنید و یا در جمعیت زبان به سخن بگشایید؟ دانستنی های روانشناسی راه حل های مختلفی برای این مورد ارائه می دهند. مثلا اینکه، تظاهر کنید که با این موارد مشکلی ندارید. می توانید ذهنتان را گول بزنید و اضطراب را از آن دور کنید، و جوری رفتار کنید که در چنین شرایطی،  احساس راحتی دارید. اگر دیدار افراد جدید شما را مضطرب می کند، تظاهر کنید که همه این آدم ها را می شناسید. لذا آسوده تر خواهید شد، این باعث می شود افراد جدید شما را بیشتر بپسندند. این یک حرکت دو سر برد است!

 1. به پای آدمها دقت کنید

یکی دیگر از دانستنی های روانشناسی درباره ارتباطات این است که وقتی نزدیک به یک گروه می شوید، توجه داشته باشید که آیا آنها پایشان را به سمت شما برمیگردانند تا شما وارد آن جمع شوید یا نه. اگر این کار را کردند، در واقع آنها به شما خوشامد گفته اند، اما اگر پاهایشان را از شما دور کردند و برنگشتند، می شود گفت که شما را نپذیرفته اند و یا شما در یک لحظه نامناسب مزاحمشان شده اید.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

 1. ساکت بمانید و ببینید بقیه چه می گویند.

اگر یک شخص کاملا به سوال شما پاسخ نداده، و یا هنوز متوجه منظور شما نشده است، سعی کنید تا زمانی که حرفشان تمام نشده ساکت بمانید. سکوت شما باعث می شود آنها وادار شوند که حرفشان را ادامه دهند.

 1. مکان نشستن خودتان را عاقلانه انتخاب کنید

اگر می خواهید با یک نفر مناظره و منازعه کنید، به جای اینکه روبه رویشان بشینید کنارشان بشینید. مکان شما باید کمتر مخالف آنها باشد و طرف کنار شما نیز کمتر حس می کند که خطری در حال تهدید کردن اوست. استفاده از این روش دانستنی های روانشناسی، در اتاق های کنفرانس و یا حتی سر میز سپاسگذاری، بسیار موثر است.

 1. درخواست چیزهایی که مورد علاقه تان هست را بکنید

این نکته از دانستنی های روانشناسی درباره ارتباطات کمی عجیب به نظر می رسد، اما همانقدر که برای بن فرانکلین موثر بوده، برای ما نیز کافی و موثر است.  بنجامین فرانکلین آزمایشی انجام داد که در آن از افرادی که تازه دیده بود میخواست کاری برایش انجام دهند. این کشفیات نشان داد که این افراد بیشتر متمایل می شوند که شما را دوست داشته باشند، چرا که ذهن آنها این طور آنالیز می کند که حتما باید دوستتان داشته باشند چرا که برای شما کاری انجام داده اند. این می تواند شامل اعلام یک درخواست کوچک باشد. از کسی زمان را بپرسید، و یا بخواهید از روی پیشخوان به شما دستمال بدهند، و یا نظرشان را در مورد چیزی بپرسید.

 1. اگر عصبی هستید آدامس بجوید

می توانید برای کاهش عصبانیت، مغز خودتان را گول بزنید. طبق این مورد از دانستنی های روانشناسی، مغزهای ما وقتی که در حال خوردن چیزی هستیم، باور دارند که همه چیز امن و امان است. گذشته از اینها، انسان های نخستین وقتی که خرس دنبالشان بود، نمی نشستند تا غذا بخورند. در طول مصاحبه یا ارائه چیزی آدامس نجوید، اما وقتی که در حال انتظار هستید یک تکه آدامس به شما کمک می کند که بتوانید میزان اضطراب خودتان را کمتر کنید.

 1. تصدیق کنید

مردم دوست دارند که شنیده شوند و کسی آنها را تصدیق کند. یک راه برای اینکه نشان دهید واقعا به حرف کسی گوش می دهید، این است که چیزی که یک نفر گفته را دوباره تکرار کنید. این نشان می دهد که شما حرف های او را متوجه شده اید، برایتان اهمیت دارد و به آن توجه نشان داده اید. این نکات ساده از دانستنی های روانشناسی می تواند تاثیر بزرگی در روابط اجتماعی شما داشته باشد.

 1. برای درک بهتر در یک گروه دوستی، زمانی که می خندند به آنها توجه کنید

طبق دانستنی های روانشناسی ، زمانی که گروهی از افراد با هم می خندند، هر شخص به طور غریزی به شخصی در گروه نگاه می کند که بیشتر با او راحت است. آیا می خواهید بدانید چه کسی مخفیانه با شما ارتباط دارد و یا کدامشان در ابتدا یا انتهای یک سلسله مراتب اجتماعی قرار دارند؟ وقتی اتفاق خنده داری افتاد، ببینید که نگاه افراد به کجا می رود.

 1. هیجان داشته باشید

اگر می خواهید سر قرار اول بروید و موفق باشید، سعی کنید کمی هیجان را در کارهایتان دخیل کنید. هورمون هایی که به هنگام هیجان، سورپرایز و یا ترس منتشر می شوند، به شما کمک می کنند تا ارتباط برقرار کنید.

 1. از لمس کردن نترسید

این یک کار حقه آمیز است. واضحا، بعضی از لمس ها، نامناسبند. چون کنجکاوید تا بدانید آنها چه حسی دارند، و یا به هر دلیل دیگری برای ارضای نفس، کسی را لمس نکنید. بلکه بازو یا شانه ی آنها را بگیرید، اینکار به شما کمک می کند که باعث ایجاد گرما و صمیمیت شوید. این روش از دانستنی های روانشناسی به هنگام هیجان، خنده، و شادی بسیار موثر واقع می شود. یک لمس (کاملا افلاطونی) باعث می شود احساس خوبی به وجود بیاید.

 1. سرتان را تکان دهید

بازتاب زبان بدن به یک محتوا بسیار طبیعی ست. اگر شما می خواهید کسی را تشویق کنید که با او موافق هستید، هنگامی که حرف می زنید سرتان را تکان دهید. شاید آنها نیز در پاسخ سرشان را تکان دادند. دانستنی های روانشناسی می گویند که این ذهن را گول می زند که شما با او موافقید و در نتیجه رابطه بهتری ایجاد می شود.

 1. دستانتان را گرم کنید

همه ما می دانیم دست دادن خوب، بسیار مهم است. این کار نباید خیلی ضعیف باشد و یا جوری باشد که استخوان های دست درد بگیرند. هیچ کس نیز دوست ندارد یک دست عرقی را لمس کند. اما آیا این مورد از دانستنی های روانشناسی را می دانستید که دستان سرد، تاثیر اولیه بدی می گذارد؟ اطمینان حاصل کنید که دستانتان به هنگام دیدن دوستانتان و افراد دیگر، گرمند. اگر دستان شما سرد است، یک حقه سریع این است که به سرویس بروید و دستان خود را با آب داغ بشویید.

 1. اگر می خواهید کسی شما را به خاطر بسپارد، یا اولین باشید یا آخرین.

همه ما دلمان می خواهد دیگران ما را به یاد داشته باشند، به خصوص اگر بخواهیم در فرآیند رابطه ای قرار بگیریم. افراد معمولا ابتدا و انتهای چیزها را بهتر از آنچه در که در وسط ماجرا ا اتفاق افتاده، به یاد می آورند. اگر می توانید، این نکته از دانستنی های روانشناسی را به کار ببرید و سعی کنید مصاحبه خودتان را یا به عنوان نفر اول، یا نفر آخر از بین افراد انتخاب شده انجام دهید.

 1. تقاضاها را به عنوان انتخاب عنوان کنید

مردم دوست دارند که انتخابی داشته باشند، و اگر شما چیزی می خواهید که در آن بیشتر موفقید، به مردم حق انتخاب بدهید. به جای اینکه از آنها بپرسید ” آیا دوست داری در نهضت من کمکی بکنی؟ ” بپرسید “دوست داری سهمت در کمک به نهضت من ۵ دلار باشد یا ۱۰ دلار؟”

 1. به دنبال اشتراکات باشید

اثر هاله یک پدیده از دانستنی های روانشناسی است که در آن احساس خوب در یک ناحیه، روی احساس یک شخص در ناحیه ای دیگر تاثیر می گذارد. می توانید از این به نفع خودتان در مصاحبه شغلی، سرقرار، و یا هرجایی که می خواستید احساس خوبی به جای بگذارید استفاده کنید. به دنبال چیزی باشید که مشترک است. نیاز نیست که این خیلی بزرگ باشد، جوری که انگار هردوی شما چتربازی می کنید و یا غیره، می توانید از  هر چیزی به عنوان اشتراک استفاده کنید.

“شما اهل مینپولیس هستید؟ مادربزرگ من نیز آنجا زندگی می کرده و من از ملاقات آن مکان خاطرات خوبی دارم” به زودی صحبتتان به این سمت کشیده می شود که چقدر مینپولیس عالیست و مصاحبه کننده نیز احساس صمیمیت و گرما نسبت به شما پیدا می کند. اثر هاله بدین معنی ست که احساسات گرم و صمیمی مینپولیس روی احساس او درباره ی واجد شرایط بودن شما در شغل تاثیر می گذارد.

 1. شور و اشتیاق مسری است.

این مورد از دانستنی های روانشناسی می گوید: اگر می خواهید بقیه یک ایده را قبول کنند، تا جایی که ممکن است درمورد آن شوق داشته باشید. اگر می خواهید کسی از دیدن شما هیجان داشته باشد، به آنها هیجانتان را نشان دهید تا آن ها شما را ببینند. هرکسی از دیدن یک سگ شاد که منتظر است صاحبش به خانه بیاید خوشحال می شود. شما هم هیجانتان را نشان دهید؛ انعطاف پذیر باشید. مردم نیز به آن با مهربانی پاسخ می دهند.

 1. به دنبال کمک باشید

اگر چیزی را نمی دانید، قبول کنید که نمی دانید. اگر برای انجام کاری نیاز به کمک دارید، تقاضای کمک کنید. دانستنی های روانشناسی می گویند، این باعث می شود انسانیت و خودآگاهی به وجود بیاید، و اینها ویژگی هایی هستند که دیگران آن را تشویق می کنند. آنها هم چنین می دانند که که می توانند برای انجام صحیح کاری روی شما حساب باز کنند، حتی اگر شما کاملا با آن کار آشنا نباشید.

 1. لیستهای تان را سه تایی کنید

اگر می خواهید کسی یک گزینه خاصی را انتخاب کند، یک لیست با سه گزینه را پیش رویشان قرار دهید، و آن گزینه ای که می خواهید انتخاب کنند را در آخر بگذارید. بر اساس دانستنی های روانشناسی آنها بیشتر قادر خواهند بود که آن را انتخاب کنند، چرا که در ذهنشان تازه تر است.

 1. یک مثلث واورنه بکشید.

طبق دانستنی های روانشناسی برای اینکه نشان دهید واقعا به کسی گوش می کنید، به یکی از چشم هایش ، و سپس به چشم دیگرش و سپس به دهانش نگاه کنید. این الگوی مثلثی را در کل مکالمات خودتان حفظ کنید. آنها واقعا حس می کنند که شما به آنها توجه می کنید.

از طرفی…

 1. مثلث به سمت بالا نیز به کار می آید

دانستنی های روانشناسی روش برعکس بالا را را نیز پیشنهاد می کنند: اگر می خواهید از یک مکالمه خارج شوید، به یک چشم ، و سپس به چشم دیگر، و سپس به پیشانی نگاه کنید. این به آنها می فهماند که شما کارتان تمام شده است و کارهای مهمتری از حرف زدن با آنها دارید.

 1. اجازه ندهید دیگران سخن شما را قطع کنند و مزاحم شوند

اگر کسی سعی می کند بلندتر از شما حرف بزند، تنها به حرف زدنتان ادامه دهید. این روش از دانستنی های روانشناسی بسیار خوب است: صدایتان را بالا نبرید و یا آهنگتان را تغییر ندهید. تنها همانطور که قبلا حرف می زدید به حرف زدن ادامه دهید. آنها حس بی دست و پایی می کنند و عقب نشینی خواهند کرد.

 1. به رفتارهای خوب جایزه دهید

تا آنجا که ما دوست داریم فکر کنیم خاص هستیم، انسان ها نیز به این عامل همانند دیگر حیوانات، واکنش نشان می دهند. زمانی که یک نفر کاری می کند که شما دوست دارید (مثلا هم اتاقی تان ظرف ها را می شوید و یا رختخواب شما را آماده می کند) بابتش از آنها تشکر کنید و از آنها تعریف کنید. از طرفی آنها خوشحال خواهند شد و همان رفتار را تکرار می کنند، از طرفی دیگر، طبق دانستنی های روانشناسی، قدرشناسی یک کار خیلی خوب و پسندیده است و تاثیر مثبت آن به خودتان باز می گردد.

 1. آنچه که می خواهید مستقیم بگویید

اگر عباراتی این چنینی بیان کنید که “من نیاز دارم که تو فلان کار را برایم بکنی”، افراد جوری واکنش نشان می دهند که شما در موقعیتی هستید که بر چیزی نفوذ دارید (حتی اگر واقعا اینطور نباشد). با توجه به این نکته از دانستنی های روانشناسی ، اگر می خواهید به چیزی که دست دارید برسید، بدون اینکه کاملا نفوذتان را نشان داده باشید می توانید جمله تان را اینطور بیان کنید که “باید فلان اتفاق بیافتد”.

 1. یک تخته و گیره به همراه داشته باشید.

در صورتی که همراه خودتان تخته گیره دار داشته باشید و با هدف گام بردارید، می توانید خیلی فراتر از زندگی بروید. هیچکس به این فکر نمی کند که کسی که دارای یک تخته گیره دار است را متوقف کند، همان کسی که واضحا وسط یک کار مهم است. از این مورد دانستنی های روانشناسی بهره ببرید.

 1. با هدف قدم بردارید

زمانی که در یک پیاده روی شلوغ راه می روید با افرادی که سر راهتان هستند ارتباط چشمی برقرار نکنید. در عوض نگاهتان رو به بالا و به پشت سر آنها در جهتی که می روید باشد. آنها خودشان ناخودآگاه سرنخی که شما داده اید را می گیرند و از راهتان کنار می روند.

 1. آیا می خواهید گپ بزنید؟ تعامل اولتان را خیلی خلاصه نگه دارید.

ایده ی پشت این مورد از دانستنی های روانشناسی این است: چیزی که کسی می خواهد را جلویشان بگذارید. اگر کسی  را در کافه دیدید و خواستید به او نزدیک شوید، تعامل اولیه تان را خلاصه نگاه دارید- اول خودتان را معرفی کنید، چند سوال بپرسید، و سپس بگویید “من باید پیش دوستانم برگردم، بهتر است بعدا صحبت کنیم [چیزی که درباره اش حرف زده اید].” آن شخص به صورت اتومات، به دنبال تعامل بعدی شماست و یا شاید منتظرش بنشیند.

 1. با درخواست های کوچک شروع کنید.

آیا در یک پروژه گروهی کار می کنید؟ دانستنی های روانشناسی به شما می گوید که اگر می خواهید کسی کاری برای شما بکند، کارتان را با پرسش از آنها شروع کنید. “می توانید این کار را شروع کنید؟”. شروع چیزی همانند این است که برای تکمیل یک کار، کارهای کمتری بکنید، اما شاید اگر کاری شروع شود، تا تکمیل رفتنش پیش رود.

 1. برقراری یک سکوت فوری در جمعیت

اگر در مقابل یک جمعیت عظیم در حال ارائه هستید، روشی هست که بتوانید آنها را ساکت کنید. به سادگی شروع کنید به لب زدن و گرفتن ژست هایی که انگار در حال صحبت هستید.  آنها شما را مشاهده می کنند و به سرعت ساکت می شوند.

 1. اشاره کنید و حرف بزنید

دانستنی های روانشناسی ، نکاتی درباره انواع وسواس های فکری دارند. آیا تا به حال حس کرده اید که کاری را در خانه تان نکرده اید- مثلا شاید گاز را روشن گذاشته اید، و یا سماور برقی تان به برق است؟ برای اینکه با این حس مبارزه کنید، از روش “اشاره کن و حرف بزن” استفاده کنید. زمانی که گاز را خاموش کردید، به آن اشاره کنید و بلند بگویید “گاز خاموش است”. بعدا این را به یاد خواهید آورد و ذهنتان آرام خواهد شد.

 1. احمق بازی درنیاورید!

اگر کسی در تلاش است که شما را وارد یک بحث کند، با ادب ، موافق و مثبت باشید. لبخند بزنید و و زمانی که آنها سعی کردند شما را تحریک به مخالفت کنند، بگویید “شاید شما راست می گویید”. هیچ چیز به غیر از گفتن این جمله، باد آنها را نمی خواباند. با به کار بردن این مورد از دانستنی های روانشناسی خود را تنش های بیهوده دور کنید.

 1. طوری پیشنهاد دهید که اگر کسی خواست آن را رد کند، بتواند.

اگر می خواهید کسی کاری برایتان بکند (و یا چیزی برایتان بخرد)، تقاضایتان را مطرح کنید، و سپس بگویید، “می توانید این پیشنهاد را قبول نکنید”. این به سرعت فرد مقابلتان را آسوده می کند به جای اینکه آنها را تحت فشار قرار دهد، و گاهی باعث می شود که با هرآنچه که مطرح کرده اید موافقت کنند.

 1. سوال بپرسید.

آیا می خواهید کسی شما را دوست داشته باشد؟ از خودشان سوالاتی درباره خودشان بپرسید. مردم عاشق این هستند که درباره خودشان بپرسید. با استفاده از دانستنی های روانشناسی می توانید تغییرات مثبتی در روابط خود ایجاد کنید.

 1. ابرویتان را بالا بندازید

وقتی کسی را که میشناسید ملاقات می کنید، ناخودآگاه ابروهایتان را بالا می اندازید، و آنها نیز ناخودآگاهانه برای ارتباط ابروهایشان را بالا می اندازد که این نشان می دهد او هم شما را می شناسد و خطری تهدیدتان نمی کند. با سپردن این مورد از دانستنی های روانشناسی به ذهنتان، می توانید با ابرو بالا انداختن مهندسی معکوس کنید. زمانی که برای اولین بار کسی را می بینید، آرام ابروهایتان را بالا ببرید، و سپس آن را به یک لبخند ساده تبدیل کنید. این ناخودآگاه آنها را گول می زند که با شما آرامش دارند.

 1. فقط بگویید نه

اگر کسی از شما خواست کاری کنید و شما نمی خواستید و یا نمی توانستید آن را کار را بکنید، تنها بگویید “نه” و یا “متاسفم نمی توانم”، توضیح دیگری لازم نیست. این ممکن است کمی آنها را ناراحت کند چرا که مردم اغلب سعی می کنند بهانه بیاورند که چرا نمی توانند آن کار را بکنند. دانستنی های روانشناسی می گویند: در بیشتر موارد، نیاز نیست که به کسی توضیحی ارائه دهید، “نه” خودش یک جمله کامل است و توضیح بیشتر، کار را سخت تر می کند.

 1. تا ۵ بشمارید

زمان بعدی که نخواستید کاری را که باید انجام بدهید، را شروع کنید، به خودتان بگویید که تا ۵ می شمارم و سپس آن کار را انجام می دهم. این مدارهای کوتاه در بخشی از ذهنتان، بهانه می آورند که چرا بهتر نباشد به جای ورزش کردن، بستنی بخوریم.

 1. دست به سینه نباشید و پاهایتان را از روی هم بردارید.

همانطور که در دانستنی های روانشناسی دیگر گفتیم، زبان بدن بسیار مهم است. اگر می خواهید مطمئن به نظر برسید، پاها و دست هایتان را از هم باز کنید (اما زیاد باز ننشینید). در عوض، اگر می خواهید افراد را از نزدیک شدن به خودتان منع کنید، دست ها و پاهایتان را ببندید تا یک سد را شکل دهید.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

پست قبلیNext Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 80 = 84