۱۴ مطالب روانشناسی جالب درباره رفتار انسانها

۱۳۹۷/۰۹/۱۹

۱۲:۱۸ ب٫ظ


درود

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

روانشناسی علم گسترده ایست و نمی توان برای مطالعات رفتار شناسی مرزی گذاشت. محققان هر روزه به مطالب روانشناسی جالب و مفیدی دست میابند. درک و شناخت روحیات و رفتار انسانها برای بهتر پیش بردن زندگی، کمک به حل معضلات روانی که برای هرکسی ممکن است اتفاق بیافتد، روابط بهتر، افزایش اعتماد به نفس و بسیاری موارد دیگر لازم و ضروری است. قطعا بهترین کسی که می تواند در رویارویی با مسائل مرتبط با اخلاق و روان به ما کمک کند، خودمان هستیم. اما آنچه که این روند را سریع تر و درست پیش می برد شناخت کافی از علم روان و رفتارشناسی است. با خواندن مطالب روانشناسی جالب و دانسته های جدید رفتار انسانها، اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

۱۴ مطالب روانشناسی جالب درباره رفتار انسانها

۱. افراد دارای سطوح بالای تستسترون از خشم دیگران لذت می برند! پس مواظب باشید که با عصبانیت موجبات لذت ایشان را فراهم نکنید. البته که این برای خودتان هم بهتر است.

۲. یکی از مطالب روانشناسی جالب این است که افراد دارای اعتماد به نفس پایین، تمایل به تحقیر دیگران دارند! این دسته از افراد با پایین کشیدن دیگران به نوعی سعی در پوشاندن اعتماد به نفس پایین خود دارند. البته این مورد برای همه افراد صدق نمی کند و دائما پیش نمی آید. همچنین صادقانه معتقدند که نظرات منفی آنها در مورد دیگران صحیح است و ارتباطی با آنها و اعتماد به نفس آنها ندارد. در واقع، تحقیر دیگران به آنها این تصور را می دهد که با این کار می توانند اعتماد به نفس خود را بازگردانند.

۳. وقتی تصمیم گیری پیچیده می شود، اغلب افراد تمایل دارند که کلا وضعیت را ترک کنند. برای مثال اگر یک فروشگاه گزینه های نزدیک به هم زیادی داشته باشد که بلافاصله نتوانند مقایسه و انتخاب کنند، بسیاری بدون خرید می روند یا اینکه خرید خود را به بعد موکول می کنند.

۴. رفتار انسان ها تحت تاثیر احساسات ظاهری قرار می گیرد. برای مثال بعضی از افراد دارای اضافه وزن، کمتر احساس مهم بودن می کنند و یا فکر می کنند توسط دیگران جدی تلقی نمی شوند. مثال دیگر اینکه برخی افراد اگر رزومه کاری کسی را در یک پوشه سنگین و زیبا ببینند، ناخودآگاه او را فرد جدی و پرکاری ارزیابی می کنند!

۵. به طور مشابه احساس سختی، افراد را غیرمنعطف می کند. در مذاکرات افرادی که روی صندلی های سفت نشسته اند، دیرتر کنار می آیند! احساس یک سطح خشن در افراد باعث پیچیده شدن روابط انسانی می شود. یک مثال دیگر برای این مورد از مطالب روانشناسی جالب ، ارتباط مستقیم سرما با احساس تنهایی است! این نوع واکنش ها اغلب غیر ارادی اتفاق می افتند.

۶. تمایل به بی نظمی و بی خیالی! و حتی در بعضی افراد قانونمند، تمایل به شلوغ کاری در اجتماع نیز وجود دارد. و اگر قانون و دیگر عوامل بازدارنده نبود حتما این کار را انجام می دانند! در مورد بی نظمی نیز به خاطر آسایش لحظه ای که ریختن وسایل در اولین جای ممکن ایجاد می کند، این حس وجود دارد.

۷. دروغ گفتن مستلزم تلاش فراوانی است. این مورد از مطالب روانشناسی جالب به این دلیل بیان می شود که شخصی که دروغ می گوید، باید هم زمان تمام جزئیاتی که گفته، زمان دروغ گفتن و همچنین حقیقت را دقیقا به ذهن بپسارد. در نتیجه سعی می کند از جملات ساده و کوتاه استفاده کند. و این در مقابله با ویژگی های طبیعی ذهن، کار مشکلی است.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

۸. هنگامی که تماشا می شویم رفتار بهتری داریم. حتی توهم دیده شدن نیز در تغییر رفتار اثر می گذارد. برای نمونه تصویر بزرگی از چشم را در یک کافه سلف سرویس گذاشتند و مشاهده شد که مشتریان کم تر از قبل پرخوری می کنند!

۹. از جمله مطالب روانشناسی جالب این است که، رفتار بر اخلاق تاثیر می گذارد. افرادی که دروغ می گویند، به کسی خیانت می کنند یا دیگر اقدامات غیر اخلاقی را مرتکب می شوند، به نحوی دیگر درک می کنند که چه کاری خوب یا بد است. پس رفتار متفاوتی هم بروز می دهند که عموما ناصحیح می باشد. در حالی که این از نظر خودشان طبیعی است.

۱۰. ظاهر جذاب و مرتب می تواند به راحتی گمراه کننده باشد. مردم بیشتر از صداقت باطنی تمایل به ظاهر دارند. این اتفاق نیز به طور غیر ارادی پیش می آید. ظاهر نقش مهمی را، حتی هنگام رای دادن در انتخابات ایفا می کند. طبق نتایج در برخی موارد، بلوغ و جذابیت فیزیکی سیاستمداران برای انتخاب رای دهندگان مهم بوده است. (البته این مورد از مطالب روانشناسی جالب به صورت ناخودآگاه اتفاق میفتد).

۱۱. وقتی مردم احساس می کنند کنترل آنچه اتفاق میفتد را در دست ندارند، ناخودآگاه عوامل غیر مرتبط را به هم وصل می کنند و این طور برداشت می کنند که توطئه ای در کار است. در برخی موارد می توان گفت حتی تمایل دارند که حدسیاتشان درست باشد! چندیدن مورد از مطالب روانشناسی جالب به موضوع توهم توطئه، چرایی و راه مقابله با آن پرداخته اند.

۱۲. افراد از تصمیمات سریع پشیمان می شوند، حتی اگر نتایج رضایت بخش باشد. اینکه زمان واقعی برای تصمیم گیری باشد مهم نیست، احساس اینکه به اندازه کافی برای این تصمیم وقت گذاشته باشند، خوشایند تر است. ۱۳. یکی از مطالب روانشناسی جالب این است که همه ریسک ها یکسان نیستند. به این معنی که میزان ریسک پذیری در شرایط متفاوت تغییر می کند. ممکن است کسی که به راحتی ورزش پاراگلایدر را انجام می دهد، هنگام درخواست کاری از رئیسش دچار مشکل بشود. یا مربی آموزش ببرهای وحشی، توانایی راحت صحبت کردن با یک خانم زیبا را نداشته باشد.

۱۳. کسی که پول زیاد دارد شاد نیست؛ بلکه آن کس که نسبت به اطرافیانش پول بیشتری دارد شاد است!انسانها در بسیاری از موارد خود را با دوروبرشان مقایسه می کنند. حتی بدون در نظر گرفتن باطن زندگی، ظواهر را برای خودشان بزرگ جلوه می دهند و این کار بیشتر از اینکه به رشد بیانجامد، درگیری ذهنی کاهنده ایجاد می کند. حتی در مواردی این بالاتر بودن را نسبت به احترام و ویژگی های بهتر، ترجیح می دهند. این مورد از مطالب روانشناسی جالب نیز برای همه یکسان نیست و اغلب به صورت ناخودآگاه و بر اثر رشد ندادن فکر در موارد مهم تر، اتفاق میفتد.

۱۴. یکی دیگر از مطالب روانشناسی جالب این است که خستگی یک طرف مثبت نیز دارد. اغلب افراد بی حوصله برای بیرون آمدن از این حالت دنبال راهی برای سرگرم کردن خود می گردنند. و به انجام کارهای خوب فکر می کنند که شاید دیگران فرصت این را نداشته باشند. در بعضی موارد این منجر به بروز خلاقیت و تغییرات مثبت می شود. اگر بتوانند آن ها را نگه دارند کلا بر حالت بی حوصلگی خود غلبه می کنند.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 27 = 28